Ooper on popp 2

SVEN IDARAND
Produtsent, kultuurkorralduse magister

Publik siseneb teatrisaali, eesriie tõuseb ja laval rullub lahti tõeline tunnetelaviin – ooper saab taaskord lummata oma sõpru ja austajaid. Kogu see muusika- ja teatrimaagia, mis lõpuks publikuni jõuab on aga pika ja pingelise tööprotsessi tulemus.

Laval ülesse astuvad tasemel lauljatd jõuavad selleni läbi pika õppimise ja enesetäienduse raja, millesse jäävad paljud konkursid ja meistriklassid, kontserdid enese tutvustamiseks publikule, konkreetse rolli õppimine ja lõpuks alles koostöö konkreetse etenduse kunstilise tiimiga.

PromFest põhimõtteliselt kätkebki endas kõike seda ja seetõttu on võimalik kaasa elada tervele sellele rännakule - I. Kremlingi meistriklass, K. Taevi nim. noorte ooperilauljate konkurss, ooper „Carmen“, B. Hendricksi soolokontsert).

Ühe kultuuriprojekti toimumiseks on muidugi väga oluline väga andekate inimeste kooslus pühendumaks oma loomingule, kuid siiski ainult sellest ei piisa. Võib küll tunduda, et see on viimasel ajal kõneainet pakkunud teema, kuid tegelikult on see olnud teada tõsiasi, et ühe kultuuriprojekti sujuvaks toimumiseks on vaja piiaval hulgal toetajaid. Kuigi oluline on alati ka moraalne toestus, siis loota, et süvamuusikaprojekt ise ennast ära tasub, on naiivne.

Erinevaid rahastamise võimalusi ja toetajate leidmise võimalusi uurivad mitmed ka Eesti Muusika-ja Teatriakadeemias õppivate kultuurikorralduse tudengite kraaditööd. Aga praeguseks on kujunenud Eestis olukord, kus majandus on aina kiiremini arenemas ja seetõttu on ka kultuuriorganisatsioonidele raha järjest rohkem finantsvõimalusi oma projektide läbiviimiseks, seda nii publiku suurema ostuvõime tõttu, riiklike toetuste kasvu ja erasektoris kultuuriprojektide toetamise populaarsemaks muutumise läbi. Seetõttu peavad olema kultuurikorraldajad väga leidlikud omale publiku ja toetajate leidmisel ning järjekindlad oma olulisuse tõestamiseks riigi toetuse saamiseks.

Ka PromFesti korraldajad ei arva, et selle projekti peaksid kinni maksma ainult publik või jääda ootama, et leiduks mõni heategija, kes hõbekandikul rahahunnikud annab. Seetõttu ongi aastate jooksul tegeletud sellega, et kindlustadada endale kindlad partnerid, tõestada ennast publikule ja riiklikele otsustajatele.

Siinkohal kindlasti sooviks tänada kõiki meie partnereid, kes meid aastate jooksul on toetanud ja publikut, kes järjest rohkem meie kontserditele ja etendustele tee leiavad. Me loodame, et ka 2007. aasta PromFest pakub kõigile meeletuid elamusi ja et vastame meile seatud ootustele. Järjest rohkem tahame tunda, et ooper on poppnii publiku kui ka meie partnerite seas!