PromFesti teletee

Heidi Pruuli
ETV peatoimetaja

Viimasel aastakümnel on Eesti muusikamaastikule tärganud uusi festivale nagu seeni pärast sooja vihma. Sarnaselt Soomega on meilgi nüüd igal linnal, asulal ja vaata et külalgi oma kammermuusika-, puhkpilli-, keelpilli- või rahvamuusika päevad. Suur osa neist on ilmutanud jätkusuutlikkust ka kehvenenud oludes, majanduslikke riske trotsides, entusiasmi ja heade partnerlussuhete toel. PromFest on üks neist, kelle elujõus pole põhjust kahelda.

Puutun oma teletöös kokku paljude kultuuriürituste korraldajatega, kes teevad meediakajastuste saamiseks tohutuid pingutusi. “Pildil” olek toob tuntust ja mainet, kindlustab rahastajate rahulolu ja lubab suuremat kontaktide hulka. Keda peaks telekanal koostöö pakkujatest eelistama, kelle üritusele õla alla panema? Valikute tegemine on keerulisemast keerulisem, eriti kui tegemist on uute algatustega. Pole ju mingit garantiid, et lubatu ka tegelikkuseks saab. Ka PromFesti koostööettepanekutesse sai alul suhtutud mõõduka ettevaatlikkusega. Esmakordselt lõime käed 2003. aastal, Klaudia Taevi nimelise lauljate konkursi kolmandal toimumiskorral. Sammhaaval kasvas usaldus ja 2007-ndaks aastaks oli meil juba julgust konkursi finaalkontsert otseülekandes vahendada. Sellest sai senise koostöö kõige säravam vaatus, mille tunnistajateks oli keskmiselt 17 000 ja parimatel hetkedel isegi kuni 41 000 televaatajat.

Põhjusi PromFestiga koostööks võib leida mitmeid – televisioonis vahendamiseks sobib konkursi formaat suurepäraselt – eriti siis, kui vaatajail on võimalik toimuvale vahetult kaasa elada ja ka ise parima valimisel osaleda. Vokaalnumbrid, iseäranis tuntud ooperiaariad on laiale auditooriumile meelepärasemad kui sümfoonilised suurvormid ja erinevate noorte annete esinemine ühel laval annab võrdlusvõimalusi ning pakub vaheldusrikkust nii kõrvale kui silmale. Siin on kaasaelamise pinget, muusikalisi kõrghetki, emotsioone ja glamuuri. Ja kahtlemata kohtab vaataja ooperikonkursil rohkem staare kui mõnel sellenimelisel teleshow’l, sest erinevalt isehakanud talentidest peavad ooperitähed ka laulda oskama, ja selle oskuse omandamiseks aastaid õppima!

Võistluse enese läbilöögipotentsiaali teleprogrammis on säravalt toetanud PromFesti korraldusmeeskond, kes oma pühendumise ja korrektse asjaajamisega on ETV-le väga heaks partneriks. Ilma keerutamata – Erki ja Mart, need komplimendid on ennekõike teile, aga ka teie taustatiimile! Inimesed, kel on visioon, otsingulisus ja teotahe, püsivus ja positiivne mõtlemine, tõmbavad ligi teisi omasuguseid, ja nii need suured asjad sünnivadki.

PromFesti tähendust ja olulisust võime hinnata mõne aja kulgedes. Kuid juba praegu võivad pärnakad uhked olla, et nende laulupedagoogi Klaudia Taevi nime ja pärandit teatakse ja väärtustatakse kaugel väljaspool Eestit.  Konkurss on kasvanud nii laiuti kui sügavuti, sisus ja kvaliteedis. Lauljate võistlusele on lisandunud ooperilavastused eelmise konkursi võitjaga juhtivas rollis. Oleme näinud mitmeid huvitavaid lavastusi (Rigoletto, Deemon, Carmen, Thais) ja ooperilavastaja-debüüte (Priimägi, Unt, Matvere, Murdmaa) ning olnud tunnistajateks uute talentide esilekerkimisele. Küllap meenutab nii mõnigi tulevikukuulsus Eestit tänutundega ning leiab võimaluse siia tagasi tulla. Oleme saanud hinge kinni pidades nautida Barbara Hendricksi ja Jevgeni Nesterenko laulukunsti. Promfest on elavdanud Eesti ooperielu ja võitnud sellele žanrile uusi sõpru.

Festivali tihenevad suhted Rahvusooperiga viitavad ühiste eesmärkide tajumisele, millest võidavad kõik osapooled. Ooperikunst on kogumas uusi sõpru, tõendades, et suudab kõnetada ka tänapäeva kuulajaid. Loodame selgi korral oma kaamerate ja mikrofonidega kohal olla ja soovin ETV poolt PromFestile pikka ja saavutusterohket iga!

Koostöö ETV-ga
2003 - III Klaudia Taevi nim. konkurss. Monteeritud saade konkursist. Finaalkontsert, intervjuud, ülevaade II voorust

2004 - G.Verdi "Rigoletto" Lühendatud versioon ooperilavastusest lavastaja Linnar Priimäe juubelil

2005 - IV Klaudia Taevi nim. konkurss. Monteeritud saade konkursist. Finaalkontsert, intervjuud I.Cotrubas'i ja I.Kremlingiga

2007 - V Klaudia Taevi nim. konkurss. Otseülekanne - konkursi finaalkontsert. Intervjuu B.Hendricksiga

2008 - Puccini Gala. Monteeritud galakontsert

2009 - VI Klaudia Taevi nim. konkurss. Monteeritud saade konkursist. intervjuu T.Zylis-Gara'ga