Edda Moser toob PromFestile saksa täpsust

Tuleval aastal leiab Pärnus aset juba kaheksas Klaudia Taevi nimeline konkurss noortele ooperilauljatele. Eelmisel korral juhtis žüriid Ingrid Kremling. Sel korral võtab rolli enda kanda maailmakuulus primadonna  Edda Moser.

KAAREL  KÄRNER

Edda Moser on õppinud Berliini Konservatooriumis. Tema karjäär sai alguse 1962.  aastal,  kui  ta esitas Berliinis Kate Pinkertoni rolli ''Madame Butterfly'st''. Tõeline tähelend algas mõned aastad hiljem.

Moser debüteeris Metropolitanis 1968. aastal ning laulis seal üheksa hooaja vältel mitmeid rolle, näiteks Donna Annat ja Öökuningannat. Donna Anna rollist kujunes omamoodi signatuur, nimelt on Edda Moser seda Metropolitanis laulnud rohkem kui keegi teine - lausa nelikümmend kaheksa korda. Ta on esinenud suurtes ooperimajades üle kogu maailma, lisaks juba nimetatutele näiteks La Scalas, Londoni Kuninglikus Ooperimajas, Viini Riigiooperis ja Moskva Suures Teatris.

Moser on väga hinnatud Mozarti muusika esitaja, tema lindistused Mozarti aariatega on pälvinud mitmeid auhindu ja kõrgeid hinnanguid.

Edda Moseri kuulsusest ja hinnatusest kõneleb ka fakt, et 1977. aastal NASA lähetatud kosmosesond Voyager 2, mis uurib Päikesesüsteemi piirialasid, kannab endas ka sõnumit Maavälistele eluvormidele ning lisaks teistele lindistustele sisaldab see just Edda Moseri lauldud Öökuninganna aariat ''Põrgu kättemaks'' (Der Hölle Rache) Mozarti ooperist ''Võluflööt''. 

Lisaks klassikalistele ooperitele on Edda Moser esitanud ka modernsete heliloojate, näiteks Luigi Nono, Wolfgang Fortneri ja Bernd Alois Zimmermani, muusikat. Oma viimase kontserdi andis Moser 1999. aastal Münchenis Cuvilliés Teatris

Edda Moser on alates 80ndatest viinud läbi meistrikursusi Euroopa konservatooriumites ja muusikaakadeemiates, ta on ka professor Kölni Muusikaakadeemias. Õnneks avaneb seekord ka Eestis erakordne võimalus osa võtta  Edda Moseri meistriklassist, mis toimub Eesti Teatri- ja Muusikaakadeemias 5.-7. juunil 2013.

Kaheksas Klaudia Taevi konkurss toimub 8. - 12. juunil 2013 Pärnus.