Neist, kellest tihti ei räägita

Maris Aarna
PromFesti müügijuht

Kultuurisündmust publikule tutvustades räägitakse enamasti loomingulisest meeskonnast, ettevõtmise köögipool jääb sageli asjasse mittepuutuvatele inimestele varjatuks. Etenduse lavale jõudes on kavalehel reas mitmed teostajate nimed ning reklaamidel võib silmata hulka logosid. Tõenäoliselt ei panda neid viimaseid mitte just liiga palju tähele ega süveneta, miks nad seal on. Siiski peituvad nende logode taga inimesed ilma kelleta oleks sündmust väga raske korraldada või see hoopiski olemata jääks.

Nagu enamus eraalgatuslikke projekte Eestis ei sünni ka PromFest toetajate kaasabita. Pea iga festivali korraldusliku tegevuse taga seisab mitu abistajat väljastpoolt.

PromFesti suurimaks toetajaks võib nimetada festivali partnerit Pärnu Endla teatrit. Ilma teatri meeskonnata, kellega koos festivalivankrit veetakse, oleks väga keeruline, kui mitte võimatu, välja tuua ooperilavastust ning korraldada Klaudia Taevi nimelist noorte ooperilauljate Konkurssi.

Lisaks Endla teatrile on festivalil teisigi pikaajalisi ning uuemaid partnereid ja toetajaid, kes sündmuse korraldamisele kaasa aidanud. Riiklike fondide (Kultuurkapital) ja institutsioonide (Pärnu linnavalitsus, Kultuuriministeerium, Vene Föderatsiooni kultuuriministeerium, Valgevene Saatkond, Goethe Instituut) kõrval on PromFesti toimumisele kaasa aidanud ka erinevad ettevõtted. Just neile tahame siinkohal tähelepanu pöörata, sest kui fondid, olgu nad siis eesti- või välismaised, on mõeldudki kultuuri edendamisele kaasa aitamiseks, siis eraettevõttel selline kohustus puudub ning ta panustab oma materiaalseid ja mittemateriaalseid ressursse meie üritusse heast tahtest johtuvalt. Kes siis on need ettevõtted ja inimesed, kes logodena märgitud meie reklaamidel, kavalehel ja veebilehel ning miks on nad otsustanud festivali korraldamisele kaasa aidata?

Rääkides festivali pikaajalistest toetajatest kuulub korraldajate eriline austus PromFesti algusaegadel (2001-2003) ürituse korraldamisele suure rahalise toetusega kaasa aidanud Wattenfallile, eesotsas Teet Eelmerega. Ehkki Wattenfall PromFesti toetajate hulka sel korral ei kuulu on tema toetus jäänud senini festivali ajaloo üheks suurematest.

Märkimist väärivaid rahalisi toetajaid on festivali kolmeteistkümne tegutsemisaasta jooksul olnud teisigi: Statoil Eesti, Oriflame, Olympic Casino, Volvo. Selleaastasele ooperiprojektile paneb aga oma õla alla Husqvarna.

Rahaline toetus on ürituse korraldamisel alati kõrges hinnas, kuid PromFestil on ka mitmeid kaasaaitajaid, kelle abi ei laeku mitte pangaarvele vaid väljendub tegudes.

Festivali ettevalmistamisel vajavad korraldamist paljud erinevad valdkonnad. Oleme leidnud mitmeid partnereid, kes pakuvad meile neis valdkondades oma teenuseid, kas soodsatel tingimustel või isegi tasuta.

Siinkohal võib esile tõsta jällegi kaks PromFesti pikaajalist toetajat: „Hotell Victoria“, mille taga seisavad Enn ja Riina Rand ning Ene Tohvi juhtimisel tegutsev „Ammende Villa“. Tänu neile on festivalil võimalik pakkuda esinduslikku majutust oma zürii liikmetele ning ooperisolistidele.

Festivali ajal vajavad majutamist mitmed inimesed ning siin on appi tulnud paljud teisedki majutusasutused (hotellid „Sõprus“ ja „Estonia“, Hotell „Strand“, Villa Artis, Vanapargi kodumajutus, Villa Freven, Hommiku Hostel ja Kalev Spa Hotell).

PromFesti toimumiskohaks on Pärnu, kuid enamus üritusega seotud inimestest ei ela igapäevaselt Pärnu linnas ning seetõttu vajavad alati lahendamist logistilised küsimused, millega kaasneb rohkelt erinevate linnade vahel sõitmist. Siin on meile appi tulnud jällegi firmad, kes kütusekulude katmisel abiks: pikaajalise partneri Statoili käest võtab sel aastal teatepulga üle eestimaine kütusefirma Olerex.

Etendust ei tuleks vaatama ühtegi inimest, kui lavastuse väljatoomise juurest puuduks müügi- ja reklaamitöö. Siiagi on haaratud palju enam inimesi, kui pelgalt festivali meeskond. Lisaks Endla reklaamiosakonnale aitavad oma tööga kaasa mitmed reisibürood ning hotellid, kes pakuvad kultuurisündmuste külamise võimalust välja oma klientuurile (GO Travel, Estours, Kaleva Travel, Domina Travel, Reiser, Mainor Meelis, Hotell Victoria, Ammende Villa, Hotell Strand ning Villa Artis).

Go Traveli suhtekorraldusjuht Ingrid Käo ütleb, et PromFesti toetamine ei ole tulus ainult festivalile, vaid kasulik mõlemale poolele: „Go Travel ei paku ainult seiklusreise väljaspool Eestit, vaid hoolitseb ka Eestimaa siseturismi arendamise eest. Ettevõttele on südamelähedane kaasata oma tegevusse kultuurilist panust andvaid partnereid. Läbi koostöö, saame aidata tutvustada suurepäraseid kultuurisündmusi ka väljaspool Eestit“. Käo on veendunud, et ühtlasi muudab koostöö Go Traveli tooted sisukamaks: „Selline partnerlus tõstab muu hulgas ka Eesti mainet ja suurem tuntus võimaldab mõlemal koostööpartneril jätkusuutlik olla.“

Festivali reklaamitööle aitavad kaasa ka meediapartnerid Megameedia, Ekspress Hotline ning Eesti Rahvusringhääling.

Megameedia alustas koostööd PromFesti tiimiga juba 2005 aastal. „Peale mõningasi läbirääkimisi, oli selge, et neid noori ja ettevõtlikke inimesi, kel oli kindel siht ja arusaam silme ees - ooperimuusikat tuleb laiemale publikule teadvustada ning rohkem noori etendusele tuua - oligi otsus tehtud“, kommenteerib klienditeeninduse juht Helen D´Souza Megameedia otsust PromFesti korraldamist toetada. „Megameedia tiimi jaoks on ooperimuusikaga tutvumine olnud ääretult huvitav leid. Oleme saanud palju tagasisidet ka meie klientidelt, kes samuti on PromFesti korraldatud oopterietendustel käinud ning enamuse emotsioonid on väga, väga sügavad olnud. Puhas rõõm kaunist ning kaasahaaravast muusikast.“

Tulevikku vaadates lisab D’Souza veel: „Tänasel päeval toetatakse kultuuri vähe ning karta on, et eesolevad paar aastat tulevad rasked, kuid kui vähegi võimalik, siis jätkame meie oma väikese meeskonnaga Megameedia Grupis orkestri tegemiste toetamist. Arvame, et kui me oma noori nende tegemistes ei toeta, siis kaovad sellised väärt ettevõtmised, hääbub noorte kultuuriline tegevus ja meie ise jääme vaesemaks nende suurepäraste emotsioonide võrra, mida me etendustel käies kogeme. Etendus, mis aitab paariks tunniks sulanduda teise maailma, unustada igapäeva mured ja tegemised ning nautida muusikat ning mängu... see on väärt toetamist ja seda tuleb toetada“.

PromFesti meeskond on väga rõõmus, et leidub nii mitmeid kultuuri- ja muusikat tähtsaks pidavaid inimesi ja ettevõtteid, kelle arvates on oluline meie festivali toimumisele kaasa aidata. Neist kõigist on olnud suur abi ning loodame, et tänu jätkuvale koostööle saab jätkuda ka meie festival.