Taevi konkursi ohjad haarab Karan Armstrong

Sel aastal kuuendat korda PromFesti nime all toimuva festivali raames leiab aset juba üheksas Klaudia Taevi nimeline Rahvusvaheline konkurss noortele ooperilauljatele. Sel korralgi asub žürii etteotsa ooperimaailma suurnimi. Tänavu on selleks kuulus Ameerika sopran Karan Armstrong.

Armstrong õppis ooperilaulmist legendaarse Lotte Lehmanni käe all. Algselt pianistiks õppinud sopran tegi oma ooperidebüüdi 1965. aastal San Franciscos, lauldes Puccini ooperis „Boheem“ Musetta rolli. Juba järgneval aastal viis tema tee Metropolitan Opera’sse. Esialgu laulis ta küll ainult comprimario osi.

Suuremaid rolle hakkas ta tegema 1969. aastal New York’i Linnaooperis, kus tema esimeseks rolliks sai Šemahhani tsaaritar Rimski-Korsakovi ooperis „Kuldkikas“ ja millele järgnesid sellised rollid nagu Violetta, Blondchen ja Minni. Karan Armstrongi karjäär jätkus New York’is kuni debüüdini Micaëla rolliga Euroopas aastal 1974, Reini Ooperis Strasbourg’is, kus ta juba järgmisel hooajal laulis sensatsiooniliselt Salome’d. Järgnevatel aastatel esines ta Euroopas juba paljudes ooperimajades Viini Riigiooperist Moskva Bolshoini.

Eriti suure publiku poolehoiu võitis Armstrong Berliinis. 1979 aasta Bayreuthi festivali Lohengrini lavastuses Elsat lauldes tutvus ta oma tulevase abikaasa, maailmakuulsa lavastaja ja impresaario Götz Friedrichiga.

Ta laulis peaosi paljude kaasaegsete ooperite esmalavastustes, mitte ainult Berliinis vaid üle maailma erinevates ooperimajades. Nõutud oli ta ka 20. sajandi esimesel poolel kirjutatud ooperite lavastustes. Erilise tunnustuse pälvis Armstrong Igor Stravinski healt sõbralt dirigent Robert Craftilt peaosa täitmise eest Alban Bergi ooperis „Lulu“. Craft tõi esile tema laulmise erakordset täpsust ja suurepärast näitlemisoskust.

Karan Armstrong on erakordne ja mitmekülgne laulja ning on seetõttu pälvinud Kammersängerin’i aunimetuse 1985. aastal Stuttgartis ja 1994. aastal Berliinis. Ent ta on kätt proovinud ka lavastajana. Lavastajadebüüdiks sai „La Traviata“ Rostockis 2010 aastal. Samuti on ta pedagoogina andnud meistrikursu-si nii Aasias, Ameerikas kui Euroopas, nüüd siis ka Tallinnas Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias enne IX Klaudia Taevi nimelise konkursi algust maikuus 2015.

KAAREL  KÄRNER