2005
PromFest

2005. aastal koondus Konkursi ja ooperietenduse umber rida seotud muusikasündmusi, nii sai need esmakordselt koondatud ühise nimetaja alla: sündis Pärnu Rahvusvaheline Ooperimuusika Festival - PromFest.

Koostöös Eesti Teatri- ja Muusikaakadeemiaga toimus rahvusvaheline ooperilaulu-alane meistriklass. Meistriklass, mis keskendus Mozarti ooperiloomingu interpreteerimisele, oli avatud kõigile huvilistele, ka laulupedagoogidele. Meistriklassi viis läbi prof. Ingrid Kremling Hamburgi Teatri- ja Muusika Kõrgkoolist.

Heategevuslikul kontserdil Kõpu kirikus Tõstamaa vallas esines maailmakuulus vene bass Aleksander Vedernikov. Ammende Villas toimus juba tavapärane Klaudia Taevi mälestuskontsert, kus osalesid Klaudia Taevi õpilased ja õpilaste õpilased. Festivali lõpetas 5. juunil toimunud ooperi galakontsert Pärnu Kontserdimajas, kus XXI Sajandi Orkestri saatel esinesid IV Klaudia Taevi nimelise Konkursi finalistid.

IV Klaudia Taevi nim. Konkurss

"Aastaid tagasi väikelinnas tegutsenud ülimalt entusiastliku lauluõpetaja endiste õpilaste algatatud lauljate võistlusest, mis esialgu tundus üsna lokaalse tähendusega, on kasvanud rahvusvaheline ja kõrgetasemeline noorte lauljate võistlustander."

Tiiu Levald - Sirp, 1. juuli 2005

Neljas konkurss toimus Pärnus 1.- 5. juuni 2005.a.


Konkurss saavutas kõlapinna juba ka Euroopast kaugemal Aasias ja Ameerikas. Konkursi žuriid juhtis legendaarne Rumeenia päritolu sopran Ileana Cotrubas. Vorreldes eelmiste aastatega oli märgata eriti kõrget huvi konkursi vastu eestlastest noorte lauljate seas. Konkursi parimateks valiti Anželina Švatška Ukraina Rahvusooperi metsosopran ja Hiina metsosopran Huiling Zhu (pildil)

71 osavõtja seast valiti konkursile 30 lauljat 23 riigist: Austriast, Hiinast, Hollandist, Iirimaalt, Jaapanist, Jugoslaaviast, Kasahstanist, Kreekast, Leedust, Lõuna-Aafrikast, Lõuna-Koreast, Lätist, Maltalt, Poolast, Rootsist, Saksamaalt, Soomest, Suurbritanniast, Šveitsist, Ukrainast, Ungarist, Venemaalt ja Eestist.

Ooperietendus Deemon

"Tegu on siinkirjutaja arvates vaieldamatult selle hooaja eredaima ooperilavastusega."

Heili Vaus-Tamm - Sirp, 12. august 2005

"Endla "Deemon" on nooruslik, koos kõigi sellest tulenevate väikeste ohtude ja suurte voorustega. See on ilus ja elus asi. Ürituse idee ja materjali valik teenivad maksimumpunktid, teostus pakub osasaanuile võimaluse end veel aastate möödudes tänutunde ning rahuldusega meenutada. "

Alvar Loog - Postimees, 30. mai 2005

Juba teist korda lavastati Pärnu Endla teatris konkursiga seotud rahvusvahelise koosseisuga ooperiproduktsioon. Seekord etendus Anton Rubinsteini ooper "Deemon". Nimiosas astus üles eelmise konkursi võitja Laimonas Pautienius Leedust. Etendusi mängiti Pärnus viiel korral, juulis anti külalisetendus Kuressaare Ooperipäevadel. Etenduse lavastas Mati Unt, saatuse tahtel jai Deemoni lavastus legendaarse kirjanduse ja teatrimehe viimaseks tööks.

Vaata lisa