2007
PromFest

2007. aastal toimus teist korda Parnu Rahvusvaheline Ooperimuusika Festival - PromFest.

Koostöös Eesti Teatri- ja Muusikaakadeemiaga toimus juba teist korda Hamburgi Teatri- ja Muusika Korgkooli professori Ingrid Kremlingi meistriklass.


Eksklusiivse kontserdi Pärnu Kontserdimajas andis festivali peakülaline maailmakuulus Barbara Hendricks.

"Publik oli lummuses ning lisapalad ei tahtnud lõppeda: Granadose järel tuli sädelev Delibes’i “Hispaania laul”, kus sai kuulda tuldpurskavat temperamenti ja hiilgavat kõrgregistri sära. Punkti pani õhtule aga Schuberti “Ave Maria” täiuslikem ettekanne, mida mina olen elavas ettekandes üldse kuulnud".

Tiiu Levald - Sirp, 15. juuli 2007

Pärnu Raekojas aga möödus suure menuga armastatud Vene bassi Jevgeni Nesterenko soolokontsert. Ammende Villas toimus tavapärane Klaudia Taevi mälestuskontsert, kus osalesid Klaudia Taevi õpilased ja õpilaste õpilased. Festivali lõpetas 8. juunil toimunud ooperi galakontsert Pärnu Kontserdimajas, kus XXI Sajandi Orkestri saatel esinesid V Klaudia Taevi nimelise Konkursi finalistid.

V Klaudia Taevi nim. Konkurss


"Näib uskumatuna, et tagasihoidlikust kohaliku tähtsusega ettevõtmisest /.../ on kasvanud sellise mastaabiga üritus, nagu ta nüüd toimus! Toomas Kuteri entusiastlikust algatusest on saanud üleriigiline sündmus: ETV ja Klassikaraadio edastatuna sai tõelisest muusikapeost osa iga ooperisõber."

Tiiu Levald - Sirp, 15. juuli 2007

Viies konkurss toimus Pärnus 4.- 8. juuni 2007.a.

Konkursi žüriid juhtis maailmakuulus sopran Barbara Hendricks.

Kokku oli 85 osavõtjat 21 riigist: lisaks Eestile olid seekordsel konkursil esindatud Kanada, Venemaa, Hispaania, Lõuna-Korea, Ukraina, Leedu, Hiina, Soome, Jaapan, Ungari, Austria, Poola, Läti, Kreeka, Itaalia, Valgevene, Gruusia, Israel, Malaisia, Küpros.

Esikoha pälvis Lõuna-Korea tenor Ji-Min Park (pildil), II koha Veronika Džiojeva Venemaalt ja kolmas preemia läks jagamisele Valgevene baritoni Ilja Siltšukovi ja Eesti tenori Oliver Kuusiku vahel.

G.Bizet "Carmen"

"Pole mingit kahtlust, et Pärnu ooperifestivali raames lavastatud Bizet’ “Carmen” on meie väikeses kultuuriruumis suursündmus. /---/ Pehki-Matvere-Nurmsi “Carmen” pole mingisugune museaalne või siis etnograafiline vaatemäng. See on nüüdisaegne stiliseeritud teater, kus ei kardeta teha ka vallatusi."

Andres Laasik, Ruth Alaküla -
Eesti Päevaleht. 30. mai 2007

"Lavastuse tugevaimad stseenid olid kahe-inimese-stseenid, mis olid detailselt paika pandud ja hästi läbi töötatud – justkui oleks kaamera sõitnud tegelastele lähedale ja suurendanud iga mõtte- ja tundemuutust. Matvere saavutas selle, et kaks inimest tõepoolest suhtlesid laval ja ühe reageering tingis teise käitumise, millest omakorda kasvas kogu sündmuste ahel."

Kristel Pappel - Eesti Ekspress, 28. mai 2007

Kolmanda ooperiprojektina nägi ilmavalgust Parnu teatris Endla G.Bizet surematu Carmen. Nimiosa laulsid eelmise konkursi parimad ukrainlanna Anželina Švatška ja Huiling Zhu Hiinast. Etendusi mängiti Pärnus viiel korral, lisaks veel ka külalisetendus Jõhvi Kontserdimajas. Etenduse lavastas Marko Matvere, kunstnikutöö tegi Madis Nurms, koreograaf oli Marina Kesler.

Vaata lisa