2009
PromFest

Pärnu Raekojas andis soolokontserdi hinnatud Leedu ooperibass ja endine kultuuriminister Vladimiras Prudnikovas. Esitusele tuli Dargomõzski, Tšaikovski, Rahmaninovi jt looming ning valitud ooperiaariad.

"Vladimiras Prudnikovase pronksivärvi hääletämbri, karismaatilisuse, karakternätlejaliku väljendusrikkuse, stiilitunde ja intellekti tõttu on maailma muusikakriitikud pannud ta ühte ritta selliste eelmise sajandi legendaarsete bassidega nagu Petrov, Hristov ja Gjaurov. Väga harva olen kuulnud nii suurelt ja mahukalt ooperihäälelt selliseid filigraanseid äärmise mõtestatusega piano pianissimo’s helimaalinguid, mis vaid kohati paisusid oma lopsakasse täismahtu".

Tiiu Levald - Sirp, 12. juuni 2009

Kolmandat korda toimus koostöös Eesti Teatri- ja Muusikaakadeemiaga ooperilaulu-alane workshop, mille läbiviijaks oli sel aastal kuulus Poola sopran, prof. Teresa Zylis-Gara. Meistriklassist said aktiivselt osa votta koik Eestis professionaalsel tasemel lauluõpet omandavad voi enesetäiendusest huvitatud lauljad. Kõigil huvilistel oli tasuta võimalus meistri õpetusi jälgida.


Tegu on olnud suure meistriga. Meistrikursusel nähtud metoodika oli äärmiselt põnev, omapärane ja kindlasti väga efektiivne. Selles võis veenduda nähes, kuidas mõnigi võistlusele tulnud noor laulja sai kolme tunniga üle väga olulistest defektidest.

Tiiu Levald - Sirp, 12. juuni 2009


Traditsiooniks muutunud Klaudia Taevi mälestusõhtu, kus osalesid Klaudia Taevi õpilased ja õpilaste õpilased toimus seekord Kuninga tänava põhikoolis. Festivali läpetas 5. juunil toimunud ooperi galakontsert Parnu Kontserdimajas, kus XXI Sajandi Orkestri saatel esinesid V Klaudia Taevi nimelise Konkursi finalistid.

VI Klaudia Taevi nim. Konkurss

"Jälginud neid konkursse varasematelgi aastatel, julgen väita, et tänavune tase oli enneolematult kõrge. Voib-olla seekord ei olnud  nii eredaid isiksusi nagu sopranid Anna Samuil (2001) ja Veronika Dziojeva (2007) või baritonid Laimonas Pautienius (2003) ja Ilja Siltšukov (2007), kuid usun, et kõik 14 kolmandasse vooru pääsenut näitavad end peagi maailmas tegijatena"
Tiiu Levald - Sirp, 12. juuni 2009
 


Kuues konkurss toimus Parnus 1.- 5. juuni 2007.a.
Konkursi zhüriid juhtis Poola päritolu sopran Teresa Zylis-Gara. Legendaarse dirigendi Herbert von Karajani lemmik on oma hiilgava karjääri jooksul olnud juhtiv solist La Scalas, Viini, Hamburgi ja Berliini Ooperis ning Moskva Suures Teatris.

Konkursi I preemia siiski jäi välja andmata, II preemia pälvis konkursi noorim osavõtja, bass Anatoli Siuko (Valgevene). III preemia läks jagamisele: Asmik Grigorjan (Leedu), Pauliina Linnosaari (Soome) ja Maria Veretenina (Eesti)

J. Massenet "Thais"

„Thaisi” lavastus tõuseb tähelepanu keskpunkti kahes kategoorias. Süvapsühholoogiline ja tegelaskujusid armastusega kohtlev tõlgendus teeb au lavastusmeeskonnale. „PromFesti” põnevad lavatööd ning nende kasvulava Taevi konkurss on tõusnud iseseisvaks nähtuseks Eesti muusikaelus – annavad välja veel noore dirigendi Erki Pehki elutöö mõõdu. Sellised lavastused nagu Mati Undi „Deemon”, aga ka Mai Murdmaa ja Madis Nurmsi „Thais” tõstavad „PromFesti” Eesti ooperielu suuremate õnnestumiste ritta.
Heili Vaus-Tamm - Sirp, 12. juuni 2009


2009. aasta festivali tähtsundmuseks oli Massenet' haruldase ooperi "Thais" Eesti esmaettekanne. Ooperi peaosades astusid ules Klaudia Taevi nim. Konkursi laureaadid Veronika Dziojeva 
Venemaalt, Ilja Siltsukov Valgevenest ja Oliver Kuusik. Kaastegev oli Pärnu Linnaorkester. Muusikaline juht ja dirigent oli Erki Pehk, lavastaja Mai Murdmaa, kunstnik Madis Nurms.  


Vaata lisa - Thais