2013
PromFest

2013. aastal toimus viiendat korda Pärnu Rahvusvaheline Ooperimuusika Festival - PromFest.

Seekordse festivali peakülaline oli legendaarse Saksa soprani, Kölni Muusikaülikooli professori Edda Moser. Koostoos Eesti Teatri- ja Muusikaakadeemiaga toimus Edda Moseri meistriklass. Edda Moser oli ka Klaudia Taevi nimelise konkursi žürii esinaine.

 

Festivali peamine sündmus on nagu alati Klaudia Taevi nim. Rahvusvaheline konkurss noortele ooperilauljatele.

Järjekorras kaheksas konkurss toimus Pärnus 5.- 12. juuni 2013.a.

Konkursi žuriid juhtis Edda Moser ja teised žüriiliikmed olid tunnustatud ooperimaailma tegelased - teatrite ja agentuuride esindajad.

Välja valiti 36 osavõtjat 17 riigist: Austriast, Hiinast, Hispaaniast, Kanadast, Leedust, Lätist, Lõuna-Koreast, Saksamaalt, Slovakkiast, Sloveeniast, Soomest, Türgist, Ukrainast, USAst, Valgevenest, Venemaalt ja Eestist.

Jomante leaite

"Näib uskumatuna, et tagasihoidlikust kohaliku tähtsusega ettevõtmisest /.../ on kasvanud sellise mastaabiga üritus, nagu ta nüüd toimus! Toomas Kuteri entusiastlikust algatusest on saanud üleriigiline sündmus: ETV ja Klassikaraadio edastatuna sai tõelisest muusikapeost osa iga ooperisõber."

Tiiu Levald - Sirp, 15. juuli 2007

Esikoha pälvis Leedu sopran Jomante Šležaite (pildil), II koha Anna Denisova Venemaalt ja kolmanda preemia vääriliseks tunnistati USA bariton Leo Radoslavljevic.

N.Rimski-Korsakovi "TSAARI MÕRSJA"

Festivali ooperiproduktsiooniks valiti sel aastal Teet Kase lavastatud N.Rimski-Korsakovi ooper Tsaari mõrsja, mida etendati Endla Teatris ja Birgitta Festivalil. Peaosi laulsid eelmise, VII Klaudia Taevi konkursi laureaadid Andrei Savtšenko Valgevenest ja Elina Šimkus (Volkmane) Lätist ning IV konkursi laureaat Anželina Švatška Ukrainast.Promfesti raames oli sel aastal ka Hollandi lavastaja Orfeo Foundtion tegevjuhi Hans Nieuwenhuis'i suurt huvi pälvinud avatud loeng noortele lauljatele
"Ettelaulmine: Maagilised viis minutit", kus Hr. Nieuwenhuis rääkis lauljatele omapärases humoorikas stiilis peamistest probleemidest, millega noored lauljad kokkupuutuvad, kui nad käivad ettelaulmistel ooperiteatrites või ka konkurssidel osaledes.