The final results of the 11th Klaudia Taev Competition 2019

1st Prize – not awarded
2nd Prize - divided
    Sargis Bazhbeuk-Melikyan
(bass, Armenia)
    Hanna Tverdova
(soprano, Ukraine)  
3rd Prize - divided
    Kamilė Balabonaitė
(soprano, Lithuania)
 Samuli Taskinen (bass-baritone, Finland)
Finalists
    Vladislav Tlushch (baritone, Ukraine)
    Marija Arutiunova (Lithuania)
Audience's Favourite - Sargis Bazhbeuk-Melikyan
The best interpretation of "Ave Maria" Vladislav Tlushch
The best accompanist – Ashot Drnajan-Babrovski


Singers who were selected to the Final round of the 11th Klaudia Taev Competition

Marija Arutiunova, soprano, Lithuania
Kamilė Balabonaitė, soprano, Lithuania
Sargis Bazhbeuk-Melikyan, bass, Armenia
Samuli Taskinen, bass-baritone, Finland
Vladyslav Tlushch, baritone, Ukraine
Hanna Tverdova, soprano, Ukraine 

Singers who were selected to the 4th round of the 11th Klaudia Taev Competition

Hovhannes Andreasyan, tenor, Armenia
Marija Arutiunova, soprano, Lithuania
Kamilė Balabonaitė, soprano, Lithuania
Sargis Bazhbeuk-Melikyan, bass, Armenia
Merlyn Cruz, mezzo-soprano, Cuba
Attila Dobák, bass-baritone, Hungary
Elísabet Einarsdóttir, soprano, Iceland
Tigran Hakobyan, tenor, Armenia
Nadya Meyer, soprano, Russia
Serhii Moskalchuk, bass, Ukraine
Valeria Mudra, mezzo-soprano, Ukraine
Bogdan Panchenko, baritone, Ukraine
Kseniia Proshina, soprano, Russia
Samuli Taskinen, bass-baritone, Finland
Vladyslav Tlushch, baritone, Ukraine
Hanna Tverdova, soprano, Ukraine  

Singers who were selected to the 3rd round of the 11th Klaudia Taev Competition

Hovhannes Andreasyan, tenor, Armenia
Marija Arutiunova, soprano, Lithuania
Kamilė Balabonaitė, soprano, Lithuania
Sargis Bazhbeuk-Melikyan, bass, Armenia
Merlyn Cruz, mezzo-soprano, Cuba
Attila Dobák, bass-baritone, Hungary
Anastasia Donets, soprano, Russia
Elísabet Einarsdóttir, soprano, Iceland
Diana Gouglina, soprano, Bulgaria
Tigran Hakobyan, tenor, Armenia
Valery Kalabukhov, baritone, Russia
Corina Koller, soprano, Austria
Nadya Meyer, soprano, Russia
Serhii Moskalchuk, bass, Ukraine
Valeria Mudra, mezzo-soprano, Ukraine
Bogdan Panchenko, baritone, Ukraine
Kseniia Proshina, soprano, Russia
Samuli Taskinen, bass-baritone, Finland
Vladyslav Tlushch, baritone, Ukraine
Hanna Tverdova, soprano, Ukraine 


Singers who are chosen to the 2nd round

Hovhannes Andreasyan, tenor, Armenia
Marija Arutiunova, soprano, Lithuania
Kamilė Balabonaitė, soprano, Lithuania
Sargis Bazhbeuk-Melikyan, bass, Armenia
Merlyn Cruz, mezzo-soprano, Cuba
Attila Dobák, bass-baritone, Hungary
Anastasia Donets, soprano, Russia
Elísabet Einarsdóttir, soprano, Iceland
Diana Gouglina, soprano, Bulgaria
Tigran Hakobyan, tenor, Armenia
Yonghwan Jeong, tenor, South Korea
Valery Kalabukhov, baritone, Russia
Kalvis Kalniņš, baritone, Latvia
Corina Koller, soprano, Austria
Pelageya Kurennaya, soprano, Russia
Anush Martirosyan, mezzo-soprano, Armenia
Nadya Meyer, soprano, Russia
Serhii Moskalchuk, bass, Ukraine
Valeria Mudra, mezzo-soprano, Ukraine
Bogdan Panchenko, baritone, Ukraine
Jean-Philippe Lazure, tenor, Canada
Kseniia Proshina, soprano, Russia
Forooz Razavi, soprano, Iran
Samuli Taskinen, bass-baritone, Finland
Vladyslav Tlushch, baritone, Ukraine
Hanna Tverdova, soprano, Ukraine
Tiitus Ylipää, baritone, Finland
Maryna Zubko, soprano, Ukraine

------  (does not participate)
Irina Bogdanova, soprano, Russia
Marija Grinevska, soprano, Latvia
Navasard Hakobyan, baritone, Armenia
Eira Huse, mezzo-soprano, Norway
David Jagodic, tenor, Slovenia 
Sergey Kaydalov, baritone, Russia
Hojoun Lee, baritone, South Korea
Myungin Lee, tenor, South Korea
Soyoon Lee, soprano, South Korea
Changdai Park, bass-baritone, South Korea
Lorena Valentina Puican, soprano, Romania
Andraja Zidaric, soprano, Slovenia

The Competition had 182 applicants from 39 countries this year.

Singers who were selected will get the e-mail with the Confirmation form to fill in and send back to the Competition. If you haven't received any e-mail during 8th of April, please check spam-folder of your mailbox or contact the Competition.