Klaudia Taev Competition 2019 Prizewinners:

1st Prize – not awarded
2nd Prize - Sargis Bazhbeuk-Melikyan (bass, Armenia)
       Hanna Tverdova (soprano, Ukraine)
3rd Prize -  Kamilė Balabonaitė (soprano, Lithuania)
     
Samuli Taskinen (bass-baritone, Finland)
   
Finalists -  Marija Arutiunova (soprano, Lithuania)
       Vladislav Tlushch (bass, Ukraine)
         



The Audiences' Favourite -  Sargis Bazhbeuk-Melikyan

The best "Ave Maria" – Vladislav Tlushch
Best accompanist – Ashot Drnajan-Babrovski (Belarus)



Singers who were selected to the Semi-finale of the Competition: 

Hovhannes Andreasyan, tenor, Armenia
Marija Arutiunova, soprano, Lithuania
Kamilė Balabonaitė, soprano, Lithuania
Sargis Bazhbeuk-Melikyan, bass, Armenia
Merlyn Cruz, mezzo-soprano, Cuba
Attila Dobák, bass-baritone, Hungary
Elísabet Einarsdóttir, soprano, Iceland
Tigran Hakobyan, tenor, Armenia
Nadya Meyer, soprano, Russia
Serhii Moskalchuk, bass, Ukraine
Valeria Mudra, mezzo-soprano, Ukraine
Bogdan Panchenko, baritone, Ukraine
Kseniia Proshina, soprano, Russia
Samuli Taskinen, bass-baritone, Finland
Vladyslav Tlushch, baritone, Ukraine
Hanna Tverdova, soprano, Ukraine
 

See all singers who were selected to the 2nd round:
Hovhannes Andreasyan, tenor, Armenia
Marija Arutiunova, soprano, Lithuania
Kamilė Balabonaitė, soprano, Lithuania
Sargis Bazhbeuk-Melikyan, bass, Armenia
Merlyn Cruz, mezzo-soprano, Cuba
Attila Dobák, bass-baritone, Hungary
Anastasia Donets, soprano, Russia
Elísabet Einarsdóttir, soprano, Iceland
Diana Gouglina, soprano, Bulgaria
Tigran Hakobyan, tenor, Armenia
Yonghwan Jeong, tenor, South Korea
Valery Kalabukhov, baritone, Russia
Kalvis Kalniņš, baritone, Latvia
Corina Koller, soprano, Austria
Pelageya Kurennaya, soprano, Russia
Anush Martirosyan, mezzo-soprano, Armenia
Nadya Meyer, soprano, Russia
Serhii Moskalchuk, bass, Ukraine
Valeria Mudra, mezzo-soprano, Ukraine
Bogdan Panchenko, baritone, Ukraine
Jean-Philippe Lazure, tenor, Canada
Kseniia Proshina, soprano, Russia
Forooz Razavi, soprano, Iran
Samuli Taskinen, bass-baritone, Finland
Vladyslav Tlushch, baritone, Ukraine
Hanna Tverdova, soprano, Ukraine
Tiitus Ylipää, baritone, Finland
Maryna Zubko, soprano, Ukraine

Singers who were selected but did not participate in the competition: 
Irina Bogdanova, soprano, Russia
Marija Grinevska, soprano, Latvia
Navasard Hakobyan, baritone, Armenia
Eira Huse, mezzo-soprano, Norway
David Jagodic, tenor, Slovenia
Sergey Kaydalov, baritone, Russia
Hojoun Lee, baritone, South Korea
Myungin Lee, tenor, South Korea
Soyoon Lee, soprano, South Korea
Changdai Park, bass-baritone, South Korea
Lorena Valentina Puican, soprano, Romania
Andreja Zidaric, soprano, Slovenia

The Competition had 182 applicants from 39 countries this year.