PromFest on festival ooperimuusika sõpradele

Pärnu rahvusvaheline ooperimuusikafestival PromFest toimub alates 2005. aastast ning on ellu kutsutud eesmärgiga avardada noorte ooperilauljate loomingulisi võimalusi, tuua Eestisse maailmatasemel ooperiartiste ja kujundada Eesti mainet ooperimaailmas, arendada kultuuriturismi ning tõmmata ooperikunsti juurde eelkõige nooremat põlvkonda. 

Unikaalne ja mainekas konkurss

PromFest arenes välja 1996. aastal loodud Klaudia Taevi nim rahvusvahelisest noorte ooperilauljate konkursist, mis on ka praegu festivali keskne sündmus. See konkurss on ainuke järjepidevalt tegutsev rahvusvaheline ooperilauljate konkurss Eestis, mis on tänaseks pälvinud rahvusvaheliselt kõrgelttunnustatud maine ning millest osalejate arv ja kvaliteet kasvab aasta-aastalt. Eelmisest, X konkursist võttis osa 246 lauljat 38st riigist! Konkursi žürii koosneb maailmamainega ooperi-asjatundjatest – lauljatest, pedagoogidest, dirigentidest, agentuuride ja ooperiteatrite esindajatest. Sellised maailmanimed nagu Barbara Hendricks, Edda Moser, Jevgeni Nesterenko, Ileana Cotrubas, Teresa Zylis-Gara, Irina Arhipova, Karan Armstrong-Friedrich, Luana DeVol on olnud festivali külalised ja osalenud konkursi žürii töös.  XI Klaudia Taevi nim konkursi žürii esinaine on Metropolitan Opera metsosopran Dolora Zajick, , kes annab Pärnus ka kahepäevase meistriklassi.

Julgete ideedega ooperilavastused

PromFesti idee on alguse saanud soovist premeerida vääriliselt Klaudia Taevi nim rahvusvahelise noorte ooperilauljate konkursi parimaid, andes neile võimaluse laulda suurrolle PromFesti julgete ideedega ooperilavastustes. Selline uhke preemia on meie teada ainulaadne maailmas!  X Klaudia Taevi nim konkursi võitja, metsosopran Abigail Levise peaauhinnana toob PromFest publiku ette Vincenzo Bellini ooperi I Capuleti e i Montecchi, mille lavastab Katrin Tegova pealkirja all “Romeo või Julia”.
PromFesti lavastusi iseloomustab see, et pakume võimaluse debüteerida ooperilavastajana ühel andekal Eesti loojal, kes  oma uudse lähenemisega võiks avardada ooperi piire ning luua kaasaegne ning publikut kõnetav lavastus. PromFesti lavastuste eesmärgiks on pakkuda publikule kõike muud kui “tardunud teatrit” ning koos noorte solistidega tuua ooperižanr lähemale tänapäevasele publikule.Samal printsiibil, kus kandvaid rolle laulavad varasemate konkursside parimad ning ooperi lavastajana debüteerib tänapäevast keelt kasutav lugude jutustamise meister, sünnib ka VIII PromFesti originaallavastus. Peaosades laulavad Abigail Levis USA-st, Margarita Levtšuk Valgevenest - 2017. aasta konkursi finalist ja publikulemmik ning Juri Rostotski Venemaalt,  kes pälvis kolmanda preemia aastal 2015. 
Varasematel aastatel on PromFest lavale toonud Verdi “Rigoletto” (2003, lavastaja L.Priimägi), Rubinšteini “Deemon” (2005, lavastaja M.Unt), Bizet' “Carmen” (2007, lavastaja M.Matvere), Massenet' “Thais” (2009, lavastaja M.Murdmaa), Verdi “Attila” (2011, lavastaja Ü.Saaremäe), Rimski-Korsakovi “Tsaari mõrsja” (2013, lavastaja T.Kask), Verdi “Aida” (2015, lavastaja M.Nurms) ja Verdi “Traviata” (2017, lavastaja A. Lamp).

PromFesti meeskond

PromFesti ellu kutsuja ja kunstiline juht on dirigent Erki Pehk, kes on ühtlasi ka Klaudia Taevi nim rahvusvahelise noorte ooperilauljate konkursi kunstiline juht. Ta on olnud kõigi PromFesti lavastuste muusikajuht ja produtsent. PromFesti tuumikmeeskonda kuulub ka teatrikunstnik ja lavastaja Madis Nurms, kelle kunstnikutööna on valminud kõik PromFesti lavastused aastast 2007. Ooperilavastajana debüteeris ta 2015. aasta PromFestil, tuues lavale Verdi "Aida". 
PromFesti peaprodutsent on Krista Leipsig.

 

VIII PromFest

2019. aasta ehk VIII PromFesti programmist leiab lisaks Bellini “Romeo või Julia” uuslavastusele ning põnevale konkursiprogrammile ka kaks üllatust - meil on erakordne võimalus tuua taas Pärnu publiku ette PromFesti kaks varasemat lavastust - “Tsaari mõrsja” (koostöö Kaunase riikliku muusikateatriga) ja “Aida” (koostöös Vanemuise teatriga).
Aastal 2019 on PromFestil esimene, kes toob äsja põhjaliku uuenduskuuri läbinud Endla Teatri suurele lavale ooperilavastuse. Nüüdsed lavatehnilised uuendused pakuvad oluliselt paremaid tingimusi etendamaks ooperit laval, mis tavapäraselt on mõeldud sõnateatri repertuaarile. ning pakkuda festivali jooksul Pärnus publikule võimalust osa saada kolmest kõrgetasemelisest ooperilavastusest.

PromFesti toetajad
Festivali korraldab MTÜ PromFest. Peamised koostööpartnerid on olnud Endla Teater, Kaunase Riiklik Muusikateater, Teater Vanemuine ja Ammende Villa. Peamised toetajad on Pärnu Linnavalitsus, Eesti Kultuurkapital ja Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium.