Madis Nurms: meie "Aida" kannab rahusõnumit

26. veebruar 2015. ERR.ee

Iga paarituarvulise aasta varasuvel tuuakse Pärnu Rahvusvahelise Ooperimuusika Festivali PromFest raames välja originaalooperilavastus. Seitsmendat korda toimuva festivali ja Vanemuise teatri koostöös jõuab selle aasta mais lavale Giuseppe Verdi "Aida".

Promfesti ja Vanemuise koostöös sündiva "Aida" esietendub 20. mail Vanemuise väikeses majas. 22. mail toimub etendus Pärnu Endlas ning 12. augustil Birgitta Festivalil Tallinnas.

Ooperi "Aida" muusikaline juht on Erki Pehk, lavastaja ja kunstnik Madis Nurms, koreograaf Teet Kask ja valguskunstnik Margus Vaigur. Peaosades astuvad üles Klaudia Taevi nimelise konkursi laureaadid - Jomante Šležaite Leedust ja Anželina Švatška Ukrainast. Lavastuses teevad kaasa Vanemuise solistid Märt Jakobson, Valentina Kremen, Reigo Tamm ja Rasmus Kull, lisaks Eduard Martõnjuk Valgevenest, Samsons Izjumovs ja Romans Polisadovs Lätist ning Vanemuise sümfooniaorkester, ooperikoor ja Tartu Noortekoor.

"Meie "Aida" saab olema harjumuspärastest erinev. Seal ei näe maalitud püramiide ega pruuniks võõbatud orjapoisse. Oma lavastusega kompame suure poliitilise vaatemängu piire, mis haaravad rahvuseid sõjakeerisesse, muutes sadade inimeste saatust. Lõppsõna jääb Egiptuse printsess Amnerisele, kes lausub publikule, lavalolijaile, aga eelkõige endale: "Rahu!" See on üleskutse, mis omandab meid ümbritsevas heitlikus maailmas väga sügava tähenduse," selgitab oma visiooni lavastaja Madis Nurms.

Varem on PromFesti raames lavale jõudnud Verdi "Rigoletto" (2003, lavastaja Linnar Priimägi), Rubinšteini "Deemon" (2005, lavastaja Mati Unt), Bizet' "Carmen" (2007, lavastaja Marko Matvere), Massenet' "Thais" (2009, lavastaja Mai Murdmaa), Verdi "Attila" (2011, lavastaja Üllar Saaremäe) ja Rimski-Korsakovi "Tsaari mõrsja" (2013, lavastaja Teet Kask).

Tuleval teatrihooajal leiavad ooperisõbrad "Aida" ka Vanemuise mängukavast.

Vaata videoid Promfesti kohta.

Toimetas
Valner Valme