Endla toob lavale kultuuride kokkupõrke

Silja Joon. Pärnu Postimees. 1. juuni 2011.

Homsest 12. juunini vältava Pärnu rahvusvahelise ooperimuusika festivali “PromFest” esimese tähtsündmusena esietendub 4. juunil kell 19 Endla teatri suures saalis Giuseppe Verdi ooper „Attila“, selle hunnide väepealiku loo lavastab Üllar Saaremäe.

Esmaspäeva õhtul jõudsid Pärnusse Kaunase muusikateatri orkester ja koor. Toimunud on mitu läbimängu ja lavastaja saab rahulolevalt tõdeda: ooper hakkab valmis saama.

“Inimene, kes varem pole kordagi ooperisse sattunud, ei pea “Attilat” kartma. Pigem vastupidi. Ka suhteliselt ooperikauge inimesena soovitan seda lugu vaatama tulla juba ainuüksi sellepärast, et puuduvad staatilised pikad stseenid. Pole vaja karta, et te ei saa millestki aru,” ei varja lavastaja. Tema sõnutsi võiks olla “Attila” esimene ehe kokkupuude ooperiga.

Ooper on itaaliakeelne ja paralleelselt tekstiga jooksevad laval subtiitrid. Ooperigurmaanidki kogevad kindlasti midagi teistsugust, kui nad seni on näinud, lisas lavastaja.

„Attila“ on “PromFesti” ja Endla viies ühine ooperiprojekt, esimest korda teevad tänavu kaasa Kaunase riikliku muusikateatri koor ja orkester. Kokku antakse „Attilaga“ juunis neli etendust Pärnus ja Tartus ning üks etendus augustis Tallinnas “Birgitta” festivalil. Edasi läheb „Attila“ Kaunase riikliku muusikateatri repertuaari.

Kas olete kunagi Pärnu teatris lavastanud?

Olen, korra. Aastal 2000 kutsus toonane teatri pealik Raivo Trass mind lavastama Victor Hugo värsstragöödiat “Hernani”. Mulle meenub praegu, et selle lavastuse esietendusele oli tulnud Vanemuise ooperilaulja Jaan Willem Sibul. Ta ütles mulle pärast etendust, et “kuule mees, sa peaksid ooperit lavastama!”. Ja nüüd ma lavastan Pärnus ooperit. 11 aastat hiljem. Müstiline!Giuseppe Verdi „Attila“

Esietendus 4. juunil Pärnu Endla teatri suures saalis.

Etendused 8. ja 10. juunil Endla suures saalis, 6. juunil Tartus Vanemuise suures majas ja 13. augustil Tallinnas Pirita kloostri varemetes.

Muusikaline juht ja dirigent Erki Pehk, lavastaja Üllar Saaremäe, kunstnik Madis Nurms, koreograaf Oleg Titov, valguskunstnik Margus Vaigur.

Solistid Anatoli Siuko (Valgevene), Sandra Janušaite (Leedu), Vladislav Sulimski (Venemaa), Erik Fenton (USA), Mati Palm (Eesti). Kaasa teevad Kaunase riikliku muusikateatri koor ja orkester.