VIDEO: Üllar Saaremäe lavastab Giuseppe Verdi "Attila"

Toomas Šalda. ERR. 18. aprill 2011.

Endla teatri ja Promfesti koostöös jõuab sel suvel lavale Giuseppe Verdi "Attila", kus peaosas kuuleb noort valgevenelast Anatoli Siukod.  

Üle aasta peetava rahvusvahelise ooperimuusika festivali Promfest kesksed sündmused on traditsiooniliselt ühe ooperi välja toomine ning Klaudia Taevi nimeline ooperilauljate konkurss. Kahel sündmusel on ka ühisosa, sest konkursi võitja saab peaosa järgmisel festivalil etenduvas ooperilavastuses. "Attila" kuulub Giuseppe Verdi varasemasse loominguperioodi ja vägagi keerukate vokaalpartiide tõttu näeb seda laval harva.

Klaudia Taevi nimelise konkursi tunamullune võitja, Valgevene tõusev täht 23-aastane bass Anatoli Siuko aga otsustas võidust tuleneva õiguse endale ise roll valida realiseerida just hunnide kuningat Attilat kehastades.

"Nii tõsist partiid pole mul varem olnud. Seda enam, et tuleb nii noores eas esitada nii mahukat partiid. Aga me üritame ja usun, et kõik õnnestub," ütles Siuko.

Attila muusikaline juht on Erki Pehk, lavastaja Üllar Saaremäe, kunstnik Madis Nurms ja koreograaf Oleg Titov. Kaasa teevad Kaunase riikliku muusikateatri koor ja orkester.

"Igal juhul on seda huvitavam teha kui "Traviatat" või "Carmenit". Teha midagi, mida pole tihti tehtud, see annab kindlasti interpretatsiooniliselt suuremad võimalused, vabadused. Ei ole sellist n-ö jalajälge ees," nentis Pehk.

Näitleja ja draamalavastajana tuntud Üllar Saaremäe kinnitab, et hunnide kuninga ja tema rändhõimu Mustast merest Reini jõeni ulatunud vallutusretked on ka sisult huvitav materjal. Lavastajana ootavad teda ees põnevad otsingud.

"Ma tõtt-öelda väga ei kujuta ette, mismoodi üldse ooperiartistidega sinnamaale saada, kuhu ma tahan. Need meetodid on kindlasti teistsugused. Kui ma draamanäitlejaga suudan rääkida või analüüsi teel jõuda selleni, siis eks näeb, tuleb otsida," rääkis Saaremäe.

Eestis on Attila lavale jõudnud vaid korra, 1976. aastal Estonias, kui nimiosas sai kuulda Teo Maistet ja Mati Palmi. Uuslavastuses kehastab Palm paavst Leo I-st.

"Olla Rooma paavsti rollis, seegi on mulle huvitav juba sellepärast, et ma olen ühte Rooma paavsti näinud üsna lähedalt. Nimelt Paulo VI oli Vatikani kirikus, siis mul oli võimalus teda ka seal üsna lähedalt näha," lausus Palm.

Eestis antakse juunis kokku neli etendust Pärnus ja Tallinnas ning seejärel jääb valmis produktsioon Kaunase teatri repertuaari. Ka suurem osa prooviperioodist möödub Kaunases.