Üllar Saaremäe lavastab ühe käega punki, teisega ooperit

Jaanus Kulli. Õhtuleht. 21. detsember 2010.

"Balletti ma vist tõesti lavastama ei hakka, sest see on ikka hoopis teine spetsiifika," naerab Üllar Saaremäe, kes on toonud välja kümneid draamalavastusi, osalenud Ugala muusikalides, lavastanud kaks aastat tagasi Rakveres punklaulupeo ning tänavu juunis toob PromFest koostöös Endla teatriga välja pretensioonika Verdi ooperi "Attila".

Nädal pärast "Attila" esietendust 4. juunil toimub aga juba teine punklaulupidu, mis saab teoks 11. juunil. Saaremäe ütleb, et hoolimata mõlema sündmuse olulisusest ja mastaapsusest ta ennast lõhki ei kavatse tõmmata.

Esimest korda pistis Saaremäe nina ooperimaailma kardinate vahele kaks aastat tagasi, kui tõi Birgitta festivali avalavastusena välja Arthur Honeggeri ooperi "Jeanne d’ Arc tuleriidal". "Igatahes andis esimene töö mulle julgust – just sellepärast võtsin ma ka nüüd PromFesti pakkumise vastu," ütles Saaremäe.

"Kui PromFesti kunstiline juht Erki Pehk saatis mulle sõnumi, et on idee veriseks koostööks, mõtlesin, et ta peab silmas Verdi

ooperit "Macbeth"," rääkis Saaremäe PromFesti suvist suurlavastust tutvustaval üritusel. "Aga et Pehk pidas silmas Verdi "Attilat", oli mulle üllatus," tunnistas Saaremäe. Ooperi nimitegelaseks on ajalooline hunnide kuningas Attila, kes kavatses vallutada Rooma. "Ajalugu ütleb, et ta maksti kinni, et ta Roomat ei vallutaks. Ooperis saab ta ilmutuse ja loobub, mis maksab talle kurjalt kätte," avas Saaremäe ooperi sisu. "Mina kavatsengi vaadata seda lugu just inimlikust positsioonist, mitte mõista Attilat hukka kui veriste kätega isikut, kui vallutajat," ütles Saaremäe.