Pilte sajandite tagant, kosmosest ja indiaanlaste juurest

Signe Sillasoo. Äripäev. 12. august 2011.

Sel laupäeval algav Birgitta festival näitab rikkaliku pilti tänapäeva muusikateatrist - kavas on ooperid, balletid, indiaanlaste pühad rituaalid ja Iisraeli ansambli kosmose-show.

Selleaastane festival toob publikuni maailma muusikateatri erinevaid žanre Iisraelist, Venemaalt, Leedust, Valgevenest ja koguni Kanada reservaatidest.

Kavas on koht tuntud ja tunnustatud ooperitel ja ballettidel, kuid ootamatuid väärtusi pakuvad ka muud žanrid: nii toovad pühendumist ja iidseid rituaale indiaanlased, huumorit ja vokaalakrobaatika hämmastavaid trikke pakuvad aga iisraellased.

"Näitame mitmekesist ja atraktiivset kava maailma muusikateatri eri ilmingutega maailma eri nurkadest," võttis festivali tänavuse programmi kokku kunstiline juht Eri Klas.

Festivali avab Üllar Saaremäe lavastatud tuline Verdi ooper "Attila", mis esietendus suve alguses ja mida kannab ette Kaunase ooperiteater ühes noore ja andeka bassi Anatoli Siukoga Valgevenest, dirigendipuldis on Erki Pehk.

Ooperi nimitegelane on ajalooline hunnide kuningas Attila, kelle juhtimisel saavutas see väike rändhõim 5. sajandil oma võimsuse tipu, valitsedes Mustast merest Reini jõeni.

Näeb ka klassikalist balletti. Lavale jõuavad kõigile tuttav kurb armastuslugu "Romeo ja Julia", mis põhineb Pjotr Tšaikovski samanimelisel avamängul-fantaasial ja VI sümfoonia muusikal, ning balletietendus "Chopiniana", mille muusika autor on Frederic Chopin. Mõlemat esitab Vene rahvusballett. Viimase balleti puhul on tegemist Mihhail Fokini tuntuima kompositsiooniga, mis on paljude juhtivate teatrite püsirepertuaaris.

"Fokini tantsud paistavad silma lüürilise mõttega, mida on võimatu sõnadega seletada, kuid mis elab ja tegutseb. See koreograafia on samasugune muusika nagu luule, sõnadeta laul, samasugune mõistatus välise tegevuseta. Need omadused teevad "Chopinianast" täiusliku teose, mille inspireeris XX sajandi kunst," iseloomustas balletti Fokini kaasaegne Fjodor Lopuhhov.

Veel on kavas ballett "Bajadeer" ning esimest korda Eesti publikuni jõudev ooper "Näkineid".

Pühapäeval ettekandele tulevate indiaanlaste pühade tseremooniate käigus näeb hulka dramatiseeritud legende, mida esitatakse tantsuna. Iisraeli Voca People esitab aga intergalaktilise lava-show.