Matvere vaimustus mustlastest

Meelis Kapstas. Kroonika. 06.11.2006.

"Viimasel ajal erutavad mind mustlased," tunnistab näitleja Marko Matvere (38). Muusikalis ja filmis Georg Otsa mängides puutus ta kokku laulja abikaasa Asta mustlasverega.

Tulevaks suveks lavastab Matvere Pärnus "Carmeni" ning Viljandi teatris komöödia sellest, kui helilooja Bizet´ ooperi esietendus 1875. aastal Pariisi kodanlaste ees läbi kukkus.
15 aasta eest oli eesti rahvas hädas oma läbilõigatud juurtega. "Nüüd kujutan ette, et palju erutavam ongi elada nagu laev, mil pole kodusadamat," arutleb Matvere mustlaste elufilosoofia üle.
Esimest korda kohtas Marko mustlasi Pärnu koolipoisina, kui kirev vanker mööda 9.mai tänavat Pärnust läbi veeres. "Vuntsidega vanamees pukis, seest kostis naiste kilkeid, potid-pannid kolisesid presendi küljes, varss sörkis vankri taga...Arvasime poistega, et see on Leningradi tsirkus." Matvere on täis tahet tuua tolmunud ooperižanrisse rohkem näitlemist: " Teame kõik neid ooperilavastusi, kus punnkõhtudega mehed tulevad lavale ja ajavad harki - nad võivad küll hästi laulda, aga pärast ajavad puumõõkadega teineteist taga ja rahvas saalis itsitab." Matvere "Carmeni" kirglikud nimiosatäitjad on üks Hiinast, teine Ukrainast.