Marko Matvere lavastab Endlas “Carmeni”

Silja Joon. Pärnu Postimees. 3. november 2006.

Maikuu lõpus etendub Pärnu Endla teatris maailma populaarseim ooper, Georges Bizet’ meistriteos “Carmen”.

Ooperietendus tuuakse lavale Pärnu rahvusvahelise ooperimuusika festivali “PromFest” raames ja seda mängitakse kokku vaid kuuel korral: 25. ja 26. mail ning 1., 2. ja 4. juunil Endla teatris, 30. mail antakse üks etendus Jõhvi kontserdimajas.

Endla teatril on ajaloolised muusikateatri tegemise kogemused, mis nõukogude korra ajal paraku hääbusid. “Carmen” on Eesti taasiseseisvumise järel juba neljas originaalooperilavastus Endla laval. Varem on “PromFesti” raames Endla lavale jõudnud Giuseppe Verdi “Rigoletto” (lavastaja Linnar Priimägi) ja Anton Rubinšteini “Deemon” (lavastaja Mati Unt).

Georges Bizet’ “Carmen” tuli Pariisis esimest korda lavale 1875. aastal. See on lugu tulisest mustlannast Carmenist.

Temperamentsed rütmid ja kirglikud meloodiad loovad pildi kuumast Hispaaniast, kus on eksootika, salakaubavedajad, röövlid, mustlased, nõidus ja ebausk. Carmeni kummaline ja metsik ilu kutsub meestes esile kirgi ja armujanust pulbitsevat raevu. Armastuseköidikute asemel valib Carmen vabaduse, mis määrab tema traagilise saatuse.

Juba traditsioonilisele lavastusmeeskonnale (muusikaline juht on rahvusooper Estonia dirigent Erki Pehk, valguskunstnikMargus Vaigur) lisandub sel korral värsket verd eesotsas “Carmeni” lavastaja Marko Matverega. Matverele on see ooperilavastuse debüüt, enne “Carmenit” lavastab ta teisegi muusikaetenduse, Ülo Vinteri ja Ülo Raudmäe muusikali “Pipi Pikksukk”.

Endla laval saab kokku ainukordne rahvusvaheline koosseis. Seekord astuvad ooperi nimiosas vaheldumisi üles kaks suurepärast noort metsosopranit: Angelina Švatška (Ukraina) ja Huiling Zhu (Hiina).

Lauljannad olid eelmise Klaudia Taevi nimelise noorte lauljate konkursi laureaadid ja nimiroll “Carmenis” on üks osa nende 2005. aastal võidetud auhinnast. Tänavusuvise konkursi laureaate autasustatakse peale preemia pearollidega 2009. aastal etenduvas ooperilavastuses.

Parimad kohad etendusele on juba saadaval Piletilevi, Piletimaailma ja Statoili müügipunktides.