Pärnu ooperisuvi tuleb eksootilise “Carmeniga”

Andres Laasik. Eesti Päevaleht. 2. november 2006.

Lavastaja Marko Matvere tahab “Carmenisse” panna tavalisest enam dramaturgiat.

Pärnus näeb eeloleval suvel klassikalist Bizet’ “Carmenit”, mille nimirollis on tõeline magnet, Hiina päritolu sopranHuiling Zhu.

Eile toimunud esitlusel laulis Huiling Zhu ette habaneera ooperist “Carmen” ning ajakirjanikest ja külalistest koosneva publiku soe vastuvõtt tõendas, et lauljal on Carmeni rolli loomisel juba tükk tööd tehtud. “Carmeni” etendustega algab järgmise aasta 25. mail Pärnu ooperifestival. Tegelikult on lavastuse nimirollis veel teinegi lauljanna, nimelt Kiievist päritAngelina Švatška.

Nii Huiling Zhu kui ka Angelina Švatška on möödunud aastal Pärnu ooperifestivali raames toimunud Klaudia Taevi nimelise ooperilauljate võistluse võitjad. Festivali hea tava kohaselt astuvad selle võistluse võitjad järgmisel festivalil üles suures ja kandvas rollis, tutvustas “Carmenit” ja selle nimiosalisi festivali kunstiline juht Erki Pehk. Et tegu on kahe väga erineva lauljannaga, võib arvata, et erinevad tulevad ka Carmeni rolli tõlgendused ja ka lavastuse rõhud hakkavad sõltuma lauljatest. Seega on järgmisel aastal põhjust minna Pärnusse vaatama kahte erinevat “Carmeni” esitust.


Paeluv mustlasteteema

Bizet’ “Carmeni” lavastab Pärnus Marko Matvere, kes teeb sellega muusikateatri lavastajadebüüdi. “Olen teinud koos Erki Pehkiga mitu muusikali ja oleme temaga sealjuures rääkinud palju muusikateatrist. Oleme leidnud, et muusikalavastuses peaks olema rohkem draamat,” ütles muusikateatrisse jõudmise kohta Matvere. Matvere sõnul on teda juba pikka aega paelunud mustlaste teema, mis on ka “Carmenis”.

“Carmenit” juhatab Erki Pehk, lavastuses osaleb Pärnu linnaorkester. Etendusi on kokku kuus. 30. mai etendus toimub Jõhvi kontserdimajas, ülejäänud Endla teatris.

Ka järgmisel aastal toimub Klaudia Taevi noorte ooperilauljate võistlus ja seekord juhib žürii tööd maailmakuulus sopranBarbara Hendricks. Hendricksi sooloõhtu toimub Pärnu kontserdimajas 7. juunil.