Thais

J.Massenet ooper. PromFesti ooperilavastus aastal 2009.
Peaosades 2007. aasta Klaudia Taevi nim. Konkursi võitjad.

On saanud tavaks, et iga paarituarvulise aasta varasuvel toovad Endla teater ja PromFest välja ühise originaal-ooperiproduktsiooni. 2009. aastal lavastatakse Pärnus J.Massenet’ „Thais“, nimiosas eelmisel konkursil pärjatud Venemaa sopran Veronika Dzhiojeva.

PromFesti ooperilavastused muudab eriliseks see, et iga lavastuse peaosades on eelmise KlaudiaTaevi nim. Noorte Lauljate Konkursi parimad. Konkursi võitja saab lisaks rahalisele preemiale võimaluse nimetada oma unelmate roll mistahes ooperis. Ja juba kahe aasta pärast jõuabki nimetatud ooper, võitjaga peaosas, Endla teatri lavale.

2003. aastal nägi esimese pääsukesena ilmavalgust Linnar Priimägi lavastatud „Rigoletto“ (G.Verdi), 2005. jõudis lava-laudadele „Deemon“ (A. Rubinštein), mis jäi legendaarse kirjanduse- ja teatrimehe Mati Undi viimaseks lavastuseks ja 2007. valmis Marko Matvere käe all „Carmen“ (G.Bizet).

Massenet kirjutas Thaisi ameerika sopranile Sybil Sanderson’ile ja see on saanud kuulsaks kui imekaunis ent üliraske roll, mis nõuab esitajalt erakordselt andekust. See on ka põhjus, miks seda ooperit niivõrd harva lavale tuuakse. Eestis ei ole „Thais“ veel kordagi kõlanud. Tuntud primadonnadest on nimirolli laulnud Carol NeblettAnna MoffoBeverly SillsLeontyne Price ja hiljuti ka Renée Fleming.

Ooperi lugu põhineb Anatole France tuntud romaanil ja jutustab munk Athanael’ist, kes on otsustanud päästa kauni kurtisaani ja näitlejanna Thaisi, tuues ta ristiusu juurde. Lõpuks Thais pöördubki jumala poole, ent tolleks hetkeks on Athanael mõistnud, et tema kinnismõttel on hoopis ilmalikumad põhjused – munk on Thaisi armunud.

Ooperi muusika balansseerib religioosse ja erootilise piiril. Teisest vaatusest pärineb kuulus Meditatsioon - erakordselt kauni viiulisoologa, mida kuuleb tihti ka kontsertettekandes.