VIDEO - Endla teater toob lavale Massenet' ooperi

Ülle Hallik. ERR. 20. mai 2009.

Pärnu Endlas jõuab reedel esmakordselt Eestis lavale Jules Massenet' ooper "Thais", mida mujalgi maailmas osalt nimiosalise raske partii, osalt seda saatvate skandaalide tõttu harva ette kantakse.Anatole France'i samanimelisel romaanil põhinev ooper räägib kurtisaani ja munga suhtest, kus jumalaarmastus vastandub ilmalikule, vahendasid "Kultuuriuudised".

Pärnus iga kahe aasta tagant toimuva rahvusvahelise Klaudia Taevi nimelise noorte lauljate konkursi auhinnaraha kõrvale on alati kuulunud võimalus laulda ooperis, mis jõuab konkurssi korraldava Promfesti ja Endla teatri koostöös lavale vahetult järgmise konkursi eel.

Kaks aastat tagasi toimunud võistlus andis tänavusse ooperiprojekti koguni kolm laureaati: meespeaosalised Ilja Siltšukovi ja Oliver Kuusiku ning Veronika Džiojeva, kelle kanda on üks sopranite suurematest väljakutsetest, mille vähesed vastu võtta julgenud.

"Neid praktiliselt pole. Venemaal on seda esitatud vaid korra Moskvas, pärast seda ei tea keegi sellest ooperist midagi," rääkis Džijojeva. "Peterburis pole seda kordagi mängitud. Raske on nii lavastaja kui dirigendi töö ja solistid peavad väga hästi laulma."

Vatikan on "Thaisi" muusikat pidanud liialt erootiliseks ning seda müüti on ainult tugevdanud lavastusi saatnud skandaalid. Paraku on kõmu varju jäänud hoopis mitmeplaanilisem sisu.

"Tavaline ooper on: armastab, ei armasta, armukadedus. Siin on natuke sügavamad elufilosoofilised probleemid ja sellepärast see mind huvitas," ütles lavastaja Mai Murdmaa.

Viimase etenduse järel algab järjekordne noorte lauljate konkurss. Üks žürii liikmetest on "Thaisis" Palemoni rolli esitav Vladimiras Prudnikovas, kultuuriministri ametitki pidanud Leedu bass ja tunnustatud laulupedagoog.

"Väga kõrge tase. Suurepärane kingitus mitte ainult Eestile. Siia tulevad mu sõbrad Leedust, tullakse Venemaalt ja ilmselt veel teistest maadest. Nii et sellel (lavastusel ja konkursil - toim) saab olema lai kõlapind," rääkis Prudnikovas.

"Thaisi" näeb Endlas vaid neljal korral, üks etendus antakse Tallinnas Vene teatris.