Endlas etendub lugu mungast ja kurtisaanist

Silja Joon. Pärnu Postimees. 1. oktoober 2008.

Järgmise aasta mais etendub Pärnu teatris Endla Jules Massenet’ meistriteos “Thais”. Ooperietendus tuuakse lavale Pärnu rahvusvahelise ooperimuusika festivali PromFest raames ja seda mängitakse kokku vaid kuuel korral.

On saanud tavaks, et iga paarituarvulise aasta varasuvel toovad Endla teater ja PromFest välja ühise originaal-ooperiproduktsiooni.

Varem on PromFesti raames Endla lavale jõudnud G. Verdi “Rigoletto” (lavastaja Linnar Priimägi), A. Rubinšteini “Deemon” (lavastaja Mati Unt) ja G. Bizet’ “Carmen” (lavastaja Marko Matvere). 

2009. aasta ooperiproduktsiooni lavastab Mai Murdmaa, muusikaline juht on Erki Pehk, kunstnik Madis Nurms ja valguskunstnik Margus Vaigur. 

Nagu tavaks on kujunenud, saab Endla laval kokku ainukordne rahvusvaheline koosseis: ooperi peaosades astuvad üles eelmise Klaudia Taevi nimelise konkursi laureaadid Veronika Džiojeva (Venemaa) ja Ilja Siltšukov (Valgevene), keda said muusikasõbrad näha sel aastal toimunud Puccini galaõhtul.

Massenet kirjutas “Thaisi” spetsiaalselt Ameerika sopranile Sybil Sandersonile ja see on saanud kuulsaks kui imekaunis, ent üliraske roll, mis nõuab esitajalt erakordset andekust. See on põhjus, miks seda ooperit niivõrd harva lavale tuuakse. Eestis kõlab “Thais” esimest korda.

Ooperi lugu põhineb Anatole France’i tuntud romaanil ja jutustab munk Athanaelist, kes on otsustanud päästa kauni kurtisaani ja näitlejanna Thaisi, pöörates ta ristiusku. Lõpuks Thais pöördubki jumala poole, ent tolleks hetkeks on Athanael mõistnud, et tema kinnismõttel on hoopis ilmalikumad põhjused – munk on Thaisi armunud. 

“Thais” esietendub Pärnu Endlas 22. mail 2009.