Massenet eestlasi ei heiduta

Veijo Murtomäki. Helsingin Sanomat. 11. juuni 2009.

Tundub, et kunsti, kirjanduse ja mentaliteedi mõttes on eestlased Kesk-Euroopale lähemal kui soomlased. Tallinna raamatupoest võib leida Charles Baudelaire’i luulekogu „Kurja lilled“ (1868) täieliku eesti- ja prantsusekeelse väljaande (2000), vastavat soomekeelset tõlget ei ole. Samamoodi rõõmustab, et sel aastal etendatakse Eestis kaht Jules Massenet’ ooperit.

Massenet on 25 ooperiga Prantsuse olulisim romantiline helilooja. Tartu Vanemuine tõi aprillis-mais väikese maja lavale tema ooperi „Manon“. Oktoobri ja järgmise aasta veebruari vahel näeb „Manoni“ Tartus veel kuuel korral. 

Ja võta näpust: ka Pärnu teater Endla koostöös Pärnu rahvusvahelise ooperifestivaliga PromFest toovad mais-juunis lavale Massenet’ ooperi Thais kuus etendust. Enamjaolt kohalike jõududega on saavutatud esinduslik ja kvaliteetne lavastus. Suurepäraste viidete abil ühendas see kaasaegset euroopa muusikateatrit ooperi tegevusaja ja –kohaga. Anatole France’ romaanil põhinev libreto asetab vaataja erakmunk Athanaeli ja kurtisaan Thaisi hingelise lahingu keskmesse. 

Vene sopran Veronika Dzhiojeva kehastas peategelast usutavalt ning laulis kaunilt ja võrgutavalt. Valgevene baritoniIlja Siltšukovi hääl kõlas meeldivalt loomulikult. EestlaneOliver Kuusik tabas hästi peoloom Niciase rolli. Leedu lauljaVladimiras Prudnikovas oli sümpaatne munk Palemoni rollis. Pärnu linnaorkester mängis Erki Pehki suurepärase taktikepi all nii tundlikult kui jõuliselt. 

Julgete eestlaste ind võiks nakatada ka Soome Rahvusooperit. Mikko Franck lubas küll kunstiliseks juhiks saades rohkem prantsuse ooperit ent järgmise hooaja programm pakub sellest hoolimata vaid kulunud teoseid: Bizet' Carmenit ja Gounod' Fausti. Igav!

Ainuüksi Aino Ackté ja tema Thaisi rolli (1910) pärandi tähistamiseks võiks Rahvusooper end kokku võtta. Seda enam, et Massenet' loomingust on meil üldse esitatud vaid nelja ooperit ja neidki juba ammu: Thais (1910, 1930), Tüdruk Navarrast (1911), Werther (1920, 1987) ja Manon (1939, 1954, 1966).