Massenet’ “Thaïsi” näeb otseülekandes kinolinal

Toomas Kuter. Pärnu Postimees. 16.12.2008.

Selle aasta oktoobrist alates on kõikidel Eesti ooperihuvilistel olnud võimalus Forum Cinema ekraanidel Tallinnas Coca-Cola Plazas ja Tartus kinos Ekraan osa saada maailma esiooperi, New Yorgis asuva Metropolitan Opera (Met) etenduste otseülekannetest.

Kuna tegu on Meti päevaste etendustega, pole ajavahegi tuntav ning Eesti ooperihuviline saab oma annuse parimast, mis meie päevil pakkuda, endale sobival ja loomulikul ajal. 

Oktoobrist maini toob Forum Cinema Metist ekraanile kümme selle teatri etendust, mis kõik on läinud maailma ooperimuusika kullafondi. Tänu Meti ülimalt heale tehnilisele baasile on vaatajale garanteeritud kõrgekvaliteediline muusikaelamus nii sõnas kui pildis. 

Käesolevaks ajaks on Forum Cinema kaudu üle kantud Richard Straussi ooper “Salome”, John Adamsi ooper “Doctor Atomic” ja Hector Berliozi “Fausti needmine”. Ees ootavad Giacomo Puccini “La Rondine” ja “Madama Butterfly”, Christoph Willibald von Glucki “Orfeus ja Eurydike”, Gaetano Donizetti “Lucia di Lammermoor”, Vincenzo Bellini “Somnambuul” ja Gioachino Rossini “Tuhkatriinu”. Viimasena nimetatud ooperis laulab nimirolli Läti täht Elina Garanća, kes tegi eduka debüüdi Meti laval 12. jaanuaril 2008 Rosinana Rossini ooperis “Sevilla habemeajaja”.

Laupäeval, 20. detsembril kella 19st kantakse Forum Cinemas üle Metis etenduv Jules Massenet’ ooper “Thaïs”, mis on seda huvitavam, et seni pole seda teost Eestis mängitud. Esimest korda tuleb see ooper meil lavale Pärnu rahvusvahelisel ooperimuusika festivalil (“PromFest”) 2009. aasta mais Endla teatris. 

Meti “Thaïsis” laulab peaosa maailma ooperi primadonna, üks kaunitämbrilisemaid nüüdisaja sopraneid Renée Fleming. Ülejäänud osades esinevad Ameerika bariton Thomas Hampson ja Šveitsi tenor Michael Schade, ooperi on lavale seadnud John Cox. 20. detsembri etendust juhatab Hispaania dirigent Jesús Lópes-Cobos. 

Pärnakatel on kindlasti huvitav Meti “Thaïs” ära kaeda, et seejärel mais jälgida selle kauni ooperi kodumaist varianti, kus peaosades on eelmise Klaudia Taevi konkursi parimad ning mille lavaküpseks seavad dirigent Erki Pehk, lavastaja Mai Murdmaa ja kunstnik Madis Nurms.