Promfest toob Pärnu Endla lavale ooperi "Tsaari mõrsja"

Silvia Sool ERR 06.06.2013

Pärnu Endlas jõuab täna ooperifestivali Promfest käigus lavale Nikolai Rimski-Korsakovi ooper "Tsaari mõrsja", mille lavastas Teet Kask.

 Pärnus juba kuuendat korda toimuv Promfest on kogu maailmas ainulaadne, sest igal festivalil etendatakse rahvusvahelise haardega originaallavastatud ooperit, milles osalevad eelmiste festivalide konkursside parimad. Täna õhtul jõuab publiku ette Eestis väga vähe mängitud Nikolai Rimski-Korsakovi ooper "Tsaari mõrsja", vahendas "Aktuaalne kaamera".

 "1572 toimus see sündmus ajalooliselt, need on reaalsed inimesed, kes on sellesse ooperisse sisse toodud. Ka täna on need teemad aktuaalsed ja see vene keel on puhas muusika," sõnas lavastaja Teet Kask.

 Peaosi kehastavad 2011. aasta Klaudia Taevi nimelise ooperilauljate konkursi võitja Valgevene bariton Andrei Savtšenko ning samal konkursil kolmanda koha saavutanud Läti sopran Elina Šimkus.

 Kunstnik Madis Nurms märkis, et lugu jutustatakse tänapäeva inimesele ja kõik kasutusel olevad kujundid on samuti tänapäevased. "Etenduse kujundus on minimalistlik," lausus ta.

 Alguse saab ka Promfesti üks tähtsamaid sündmusi, Klaudia Taevi nimeline konkurss.

 "12. juunil on siis selge, kes siis on meie järgmise ooperiprojekti peategelased. See ongi üks meie konkursi põhimõtteid, et tuua siia omaaegseid ooperilauljaid, kes istuvad žüriis ja teevad meistriklasse, ja siis tulevad siia noorukesed, kes alles alustavad oma ooperikarjääri," rääkis Promfesti kunstiline juht Erki Pehk.

 Viimati jõudis Promfestil Pärnu publiku ette Üllar Saaremäe lavastatud "Attila" 2011. aastal.