Eestis tuleb taas lavale “Tsaari mõrsja”


Priit Kuusk. Rootsi Eesti Päevaleht. 2. mai 2013 

Vene klassikalise ooperi ühe suurema meistri Nikolai Rimski-Korsakovi populaarseim ooper “Tsaari mõrsja” tuleb Eestis taas vaatajate ette ooperimuusika festivali “PromFest 2013” raames.  

PromFest polnud seni oma tänavust ooperiprojekti veel avalikustanud. Esitlusel selgus, et festivali kuuendaks uuslavastuseks saab legendaarse Peterburi konservatooriumi professori, helilooja Nikolai Rimski-Korsakovi “Tsaari mõrsja”. Lavastuse teeb tantsija ja koreograafina rahvusvaheliselt tuntud Teet Kask, kunstnik on Madis Nurms, muusikaline juht ja dirigent on, nagu alati, PromFesti kunstiline juht Erki Pehk.


Teadupärast sündis PromFest tänu Pärnus alates 1996. aastast korraldatavale Klaudia Taevi nime kandvale rahvusvahelisele lauljate võistlusele. Harukordne kogu maailma ooperilaulupraktikas on siinne tore traditsioon, mille kohaselt saavad festivali iga kahe aasta tagant tehtavates järgnevates lavastustes alati kandvad osad Klaudia Taevi nimelise konkursi parimad – nii ka “Tsaari mõrsjas” tsaari valitu, tulevase Marfana Läti sopran Elina Šimkus (Volkmane) ning opritšnik Grigori Grjaznoi osas Valgevene bariton Andrei Savtšenko (Valgevenes: Sautšanka). Nad on mõlemad eelmise, 2011. aasta konkursi parimad. Olulistes rollides esinevad veel nimekas bass Vladimiras Prudnikovas Leedust ja varasema Pärnu konkursi laureaat Angelina Švatška Ukrainast.


Ooperi uuslavastus tehakse koostöös Kaunase Riikliku Muusikateatriga ja Pärnu Endla teatriga. Pärast kevadsuviseid etendusi Pärnus ja suvel Pirita kloostris jääb uus “Tsaari mõrsja” Kaunase muusikateatri püsirepertuaari.


Tänavust festivali tutvustasid esitlusel dirigent Erki Pehk, Klaudia Taevi konkursi president Toomas Kuter, lavastaja Teet Kask, Endla teatri juht Ain Roost ja dirigent Eri Klas, kes on planeerinud “Tsaari mõrsja“ etenduse ka oma Birgitta festivali programmi augusti keskel. Andrei Savtšenko ja Elina Šimkus esitasid ajakirjanikele aariaid vene ooperitest, neid saatis klaveril Helin Kapten. Pärnu Endla teatri laval on “Tsaari mõrsja” etendused 6. ja 8. juunil.


Klaudia Taevi konkurss 30 valitud osalejaga toimub neljas voorus 9.-12. juunil. Lauljate konkursi lõppkontserdil mängib Pärnu Linnaorkester. Žürii tööd juhib legendaarne saksa sopran Edda Moser, kes enne konkurssi annab Tallinnas 5.-7. juunil ka meistrikursuse.


“Tsaari mõrsja” (1899) on Rimski-Korsakovi viieteistkümne muinasjutulise, satiirilise ja ajaloolise ooperi hulgas Venemaal siiani mängitavaim ning ka Läänes on ilmnemas Rimski-Korsakovi ooperite uus tõusulaine. Meie muusikateatriloost selgub, et esmakordselt oli “Tsaari mõrsja” Eesti laval Estonias 1932. aastal, solistideks Ida Aav-Loo, Aarne Viisimaa, Karl Viitol, Benno Hansen jt. Nõukogude ajal, mil teatri repertuaaris pidi olema rohkesti vene ja nõukogude ooperit, oli “Tsaari mõrsja“ Paul Mägi lavastuses 1959. aastal uuesti Estonia teatri kavas. Tookord läksid etendused vaheldumisi nii eesti kui ka vene keeles, solistidena esinesid siis Paula Padrik ja Veera Nelus, Urve Tauts ja Liidia Panova, Tiit Kuusik, Enno Eesmaa, Hendrik Krumm, Georg Taleš, Aaro Pärn ja Ervin Kärvet, dirigeeris Priit Nigula.