Festival püüab Guinnessi rekordit

Pärnu Postimees.  Anu Jürisson, kultuuritoimetaja 


Lõuna-Korea tenori Alex (Sunghyun) Kimi soovil tuuakse tänavu mais Pärnu rahvusvahelisel ooperifestivalil PromFest lavale Giuseppe Verdi “La Traviata”. Ooperilavastajana teeb debüüdi Anu Lamp. Ühtlasi soovitakse sel festivalil püstitada ooperilauljate abiga Guinnessi rekord.

“Olen Anu Lampi ammu meie festivalile kaasata tahtnud ja mõelnud, et ta võiks olla väga huvitav muusikateatri lavastaja,” avaldas festivali kunstiline juht Erki Pehk. “Lamp on hästi hõivatud ja tal on palju tööd, aga katsume ajad niiviisi sättida, et meie “La Traviata” tema elu seisma ei paneks.”

Lõuna-Korea tenor Kim võitis viimase, 2015. aastal toimunud Klaudia Taevi nimelise noorte ooperilauljate konkursi ja traditsiooniliselt käib võiduga kaasas võimalus endale ise roll valida.

“Kimil oli kaks soovi: kas hertsog “Rigolettos” või Alfredo “La Traviatas”. Kuna “Rigolettot” oleme 2003. aastal teinud, eelistasime “La Traviatat”, millega ta oli suurima heameelega nõus,” rääkis Pehk.

Peale Kimi on peaosades varasemad Klaudia Taevi konkursi laureaadid: Venemaa sopran Anna Denisova (Violetta), kes pälvis teise preemia aastal 2013, ja 2007. aasta konkursi kolmanda preemia võitnud bariton Ilja Siltšukov (Giorgio Germont) Valgevenest.

Peaosalised ja lavastaja kohtusid esimest korda läinud nädalal Tallinnas EMTA lavakunstikoolis, mis on talvevaheaja tõttu sobivalt tudengitest tühi. “Õppisime üksteist tundma, et tunnetada, kuidas teineteise võimeid kõige paremini ära kasutada,” selgitas Pehk. Taas saadakse kokku aprillis Kaunase muusikateatris, kui algavad lavaproovid orkestri ja kooriga.

“La Traviata” esietendub seekord 5. mail Vanemuise väikeses majas. Pärnu kontserdimajas näeb ooperilavastust 9. mail ja hiljem mängitakse seda Kaunase teatris.

Küll aga toimub Pärnus festivali avagala. 7. mail astuvad kontserdimajas publiku ette Klaudia Taevi nimeliselt noorte ooperilauljate konkursilt rahvusvahelistele ooperilavadele siirdunud tähed.

Pehk tõi nende hulgas esile Vene päritolu soprani Anna Samuili, kes praegu on Berliini riigiooperi esisopran.

“Samuil võitis meie konkursi 2001. aastal ja meil on tema tuleku üle eriti hea meel. Ta on meie esimene staar, kui hakata võistluse algusaastatest tänapäeva tulema,” lausus Pehk.

Tänavuse festivali ja ooperilauljate konkursi raames on korraldajail soov püstitada Guinnessi maailmarekord, kus Schuberti “Ave Maria” kõlab publiku silme all järjepanu konkursi kolmandasse vooru jõudnud veerandsaja ooperilaulja esituses.

“Me pole veel vastust saanud, kas seda peetakse rekordi registreerimise vääriliseks, aga Guinnessi rekordi maiguline ettevõtmine paistab see küll,” muheles Pehk. “Kui igal lauljal kulub “Ave Maria” kahe salmi laulmiseks ligemale neli minutit, teeb see kokku 100 minutit. Nii et tuleb peaaegu kahetunnine etteaste.”

Kuna PromFesti kauase partneri Endla teatri suur lava läheb kevadel remonti, toimuvad Klaudia Taevi konkursi voorudki seekord mujal Pärnu linna saalides ja nende leidmisega praegu tegeldakse.

“See teeb meile parasjagu peavalu, aga seda enam loodame, et paari aasta pärast on uuenenud teatrimaja jälle meie käsutuses,” märkis festivali kunstiline juht.

Kuna festivalimeeskond on loonud kontakte ja korraldab konkursi esimese vooru ettelaulmisi tänavu 23 linnas kogu Euroopas, tõotab konkursist osa võtvate ooperilauljategi arv kujuneda rekordiliseks. Praeguseks on ettelaulmised toimunud seitsmes kohas.


Eelmine
Veebiretk: Euroopa parima noore ooperitähe otsingul
Järgmine
PromFesti "Traviata" soovib kõnetada kaasaja publikut

Lisa kommentaar

Email again: