Lõppkontserdil laulab kuus finalisti

Tänaõhtusel „Promfesti“ finaalkontserdil Pärnu kontserdimajas selgub, kes 15 riigist kohale sõitnud ja pühapäeval Pärnus võistlustulle asunud 35 noorest ooperilauljast võidab kaheksanda Klaudia Taevi nimelise rahvusvahelise noorte ooperilauljate konkursi.
Võitjaid ootavad preemiad väärtuses 4000, 3200 ja 2400 eurot ning peaosa järgmise „Promfesti“ ooperilavastuses.

Finaali pääsesid Jin Hee Lee Lõuna-Koreast, Olga N. Heikkilä Soomest, Anna Denisova Venemaalt, Jomante Šležaite Leedust, Leo Radoslavljevic USAst ja Ksenia Kutšukova Eestist.

Esinduslikul finaalkontserdil saadab soliste Pärnu linnaorkester dirigent Erki Pehki juhatusel.

Nii konkursi president Toomas Kuter kui ka žüriid juhtiv Kölni professor ja tippsopran Edda Moser möönsid üleeile hilisõhtul pärast finalistide selgumist, et žürii töö on olnud päris keeruline.

Esimesel päeval Endla teatris alustanud 35 solistist jätkas žürii otsusel poolfinaalis Kuninga tänava põhikooli aulas 13 lauljat. Poolfinaalis tuli võistlejail esitada kolm pala, neist üks Franz Schuberti “Ave Maria”.

Tänasel lõppkontserdil esitab iga finalist kaks ooperiaariat ja selle järgi, kuidas need orkestriga kõlavad, žürii valiku teebki.

“Paljuski on see matemaatiline: igaüks annab oma arvu punkte ja need liidetakse kokku. Seni on žürii olnud punktide jagamises üsna üksmeelne. Kes on hea laulja – ja õnneks meil sel aastal on häid lauljaid päris palju –, selle punktisumma on tunduvalt suurem,” rääkis Kuter.

Parim eestlane sõidab Kanadasse

Eestil on Kuteri arvates läinud konkursil väga hästi, arvestades, et Pärnusse sõitis ehk teise vooru pääses viis eesti lauljat.

“Üks eestlane kuue hulgas finaalis on suur asi. Poolfinaali ehk kolmandasse vooru pääses kaks eestlast, Ksenia Kutšukova ja Aule Urb. Mõlemad esinesid hästi, aga punktid on punktid,” nentis konkursi president.

Finaali jõudmisega on Kutšukova juba välja teeninud parimale Eesti lauljale välja pandud preemia – võimaluse esineda Kanadas Montrealis tänavu sügisel toimuval galakontserdil Ameerika ja Euroopa produtsentidele.

Kuter märkis, et tegemist on Taevi konkursi žüriis mitmel korral osalenud professor Alain Nonat’ juhitava konkursi-festivaliga, millega „Promfest“ teeb tihedat koostööd – sealse konkursi parim Kanada laulja saab kutse Eesti konkursile, „Promfesti“ kunstiline juht Erki Pehk on omakorda osalenud Montreali konkursi žüriis.

Ammende villas avati kuulsuste sein

Eilne päev möödus Edda Moseril noortele ooperilauljatele õpetussõnu jagades ja Hollandi professor Hans Nieuwenhuis nõustas, kuidas esinejana järgmistel konkurssidel finaalist mitte välja jääda.

Eileõhtune Klaudia Taevi mälestuskontsert algas Ammende villas “Kuulsuste seina” avamisega. Seinal on fotod neist maailmanimega ooperikuulsustest, kes on juhtinud Taevi konkursside žüriid ja peatunud festivali ajal Ammende villas.

Need olid aastal 2001 legendaarne metsosopran Irina Arhipova, aastal 2005 Metropolitani kauaaegne primadonna Ileana Cotrubas, aastal 2007 Ameerikas sündinud Rootsi laulja Barbara Hendricks, aastal 2009 legendaarne Poola sopran Teresa Zylis-Gara, aastal 2011 Hamburgi professor ja laulja Ingrid Kremling ning tänavu Metropolitanis mitu hooaega laulnud tippsopran ja hinnatud vokaalpedagoog Edda Moser.

Mälestusõhtul astusid üles Taevi õpilased ja õpilaste õpilased – Malle Raid, Ain Orav koos Eda Zahharovaga, pianistid Margus ja Helin Kapten ja esimese Taevi konkursi võitja aastal 1996, sopran Kristina Vähi.
Eelmine
Ooperilauljate konkursi võitis leedulanna
Järgmine
Taevi konkursi finalistid laulavad operetti

Lisa kommentaar

Email again: