PRESSITEADE: Taevi-konkurss on varasematest mastaapseim!

Pärnu Rahvusvahelise Ooperimuusika Festivali PROMFEST raames toimuva Klaudia Taevi nimeline noorte ooperilauljate konkursi esimeses voorus osales rekordarv lauljaid - kokku kahekümne kolmest riigist!

Taevi-konkursi president Toomas Kuter: „Oleme uhked, et meie väikene Pärnu on tänu Klaudia Taevi konkursi aasta-aastalt kasvanud tuntusega kantud rahvusvahelise ooperimuusika kaardile! Juba üheksandat korda toimuvale konkursile registreerus rekordarv noori lauljaid! Üllatavalt palju laekus tänavu osalemissoove Venemaalt. Ilmselt on meie konkurss, tänu lauljaid reaalselt toetavale žüriile omandanud maine võimaluseks „rajada teed Euroopasse“. Meie žürii töös osalevad ooperimaailma mainekad persoonid, kes saavad anda toimiva panuse noorte lauljate karjääri edendamiseks. Eks tänapäeval ongi ehk kõige olulisem, et oleks tööd.“

Konkursi kunstiline juht Erki Pehk: „Ilmselt peab konkursi menu põhjust otsima ka konkursi korralduslikest uuendustest. Nimelt toimus konkursi esimene voor esmakordselt avaliku ettelaulmisena erinevates riikides. Varasematel aastatel on žürii teinud lauljate valiku vaid helisalvestiste põhjal. Tehnika areng on tänapäeval viinud selleni, et oleme pidanud silmitsi seisma faktidega, et audiovoorus „hiilanud“ laulja on osutunud oma oskustelt suhteliselt tagasihoidlikuks. Et konkursil ei hõivaks edasipääsukohti lauljad, kes seda ei vääri, otsustasime lauljaid päris esimesest voorust alates kuulama hakata. „Elus ettekanne“ annab parema pildi, kui näiteks audiosalvestus etenduselt, kus mikrofon asub publiku viimases reas.“

Konkursi esimene voor toimus sel aastal Berliini Komische Oper’is, Taani Kuninglikus Ooperis, Obraztsova Keskuses Peterburis, Moskva Novaja Operas, Poznani Ooperis, Kaunase Riiklikus Muusikateatris ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Osalemiseks avaldas soovi sada kolmkümmend kaks noort ooperisolisti kahekümne kolmest (sh Eesti) riigist. Rahvusvaheline žürii valis neist välja nelikümmend lauljat 14 riigist, kes pääsesid konkursi teise vooru, mis toimub 23. mail Endla teatris. Konkursi finaali pääseb 6 lauljat ja see toimub 27. mail Pärnu Kontserdimajas.

Konkursi žüriid juhib maailmanimega omaaegne tippsopran Karan Armstrong-Friedrich (USA/Saksamaa). Soovijatel on haruldane võimalus osaleda ka tema meistriklassis, mis toimub 19.-21. maini Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Mainekas žüriis on ka teine maailmanimi – tunnustatud Vene bariton Sergei Leiferkus, kes annab 26.mail Ammende Villas PromFesti raames oma esimese soolokontserdi Eestis . Klaveril saadab teda Peep Lassmann.

Klaudia Taevi konkursi teeb eriliseks fakt, et konkursi võitja saab lisaks preemiarahale nimetada oma unelmate rolli, mille esitamiseks antakse võimalus vastavalt solisti soovidele PromFesti raames valmivas ooperiproduktsioonis. Sel moel on lavale jõudnud juba kuus originaallavastust - “Rigoletto” (2003), “Deemon” (2005), “Carmen” (2007), “Thais” (2009) , “Attila” (2011) ja „Tsaari mõrsja“ (2013). “Thaisi” eest on PromFesti pärjatud Eesti Teatriliidu parima muusikalavastuse auhinnaga (2009).

PromFesti seitmes ooperiproduktsioon “Aida“ valmib koostöös Vanemuise teatriga. Esietendused toimuvad 20.mail Vanemuises ja 22. mail Endlas, kolmas etendus antakse 12. augustil Birgitta festivalil. Dirigent ja festivali kunstiline juht on Erki Pehk, lavastaja ja kunstnik Madis Nurms. Oma unelmate rolli Aidat laulab VIII Klaudia Taevi nim. rahvusvahelise noorte ooperilauljate konkursi võitnud Jomante Šležaite Leedust.

Konkursi teises voorus jätkavad ka seitse lauljat Eestist: Maari Ernits, Ksenja Kutšukova, Danna Malõško, Elina Netšajeva, Tamar Nugis, Dara Savinova ja Arete Teemets. Ülejäänud lauljate nimekiri on saadaval: http://promfest.ee/konkurss/tulemused

Festivali programm on kättesaadav aadressil: http://promfest.ee/uritused

Festivali toetavad: Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium, Pärnu Linnavalitsus, Eesti Kultuurkapital, Eesti Rahvusringhääling, Vanemuise Teater, Endla Teater ja eratoetajad.

Lisainfo:
Erki Pehk 56656654, erki@promfest.ee
Toomas Kuter, tel. 55914058, toomas@promfest.ee

www.promfest.ee
www.youtube.com/promfest
www.facebook.com/promfest

Mikk Kirikal
PromFesti meediajuht
Tel. 5220161

Eelmine
On selgunud 2015. aasta Klaudia Taevi nim. Konkursi I vooru tulemused
Järgmine
"Aida" Birgitta festivalil - reklaamklipp

Lisa kommentaar

Email again: